The problem of self-consciousness and recognition in Hegel's phenomenology of spirit
Hegel'in tinin fenomenolojisinde öz-bilinç ve tanınma problemi
  1. Tez No: 330125
  2. Yazar: SERKAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Öz-bilinç ve tanınma problemi Hegel'in Tinin Fenomenolojisi'ndeki en önemli ve merkezi sorunlardan biridir. Bu çalışmanın amacı söz konusu problemin, Hegel'in bilincin deneyimini onun kendi ölçütüyle sınadığı Fenomenoloji'nin bütünlüğü içinde ortaya koymak ve incelemektir. Öz-bilinç belirgin bir sorun biçiminde bilincin hareketinin hakikati olarak ortaya çıkar ve özsel olarak arzu formunu alır. Bu süreçte, öz-bilinç doğal arzudan tanınma arzusuna evrilir ve öteki tarafından tanınma öz-bilincin koşulu olarak ortaya çıkar. Dahası, öz-bilinç ya da arzunun tatminini sağlayacak olan tanınma biçimi yalnızca karşılıklı tanınmadır. Hegel bilincin tanınma deneyimini tanınma mücadelesi ve efendi-köle diyalektiği süreci olarak ortaya koyar. Öte yandan, Fenomenoloji'deki tanınma süreci efendi-köle diyalektiği veya kölenin özgürleşmesiyle son bulmaz. Köle bilinci kendi çelişik yapısından kaynaklanan başka bir bilinç formuna, düşüncenin özgürlüğü biçimine evrilir. Yani, Hegel'in tanınma kavramı efendi-köle diyalektiğine indirgenemez; tanınma süreci bilincin sonraki hareketinde de devam eder ve `Tin'de çeşitli tanınma ilişkileri olarak ortaya çıkar. Bu nedenle, öz-bilinç ve tanınma problemi Fenomenoloji'de bilincin bütün hareketi için belirleyici ya da kurucu bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
The problem of self-consciousness and recognition is one of the most crucial and central issues in Hegel?s Phenomenology of Spirit. The purpose of this study is to expose and investigate this problem in accordance with the unity of Phenomenology through which Hegel examines the experience of consciousness in terms of its own criterion. The emergence of self-consciousness as an explicit issue becomes the truth of movement of consciousness, and self-consciousness essentially takes the form of desire. In this process, self-consciousness evolves from the natural desire to desire for recognition, and recognition by the other arises as the condition of self-consciousness. Besides, the only form of recognition that makes the satisfaction of self-consciousness or desire possible is the reciprocal recognition. Hegel exposes consciousness? experience of recognition as the struggle for recognition and the dialectic of master and slave. On the other hand, the process of recognition in the Phenomenology does not culminate in the master-slave dialectic or in the liberation of slave. Rather, the servile consciousness takes another shape that emerges from its contradictory nature and it changes into the freedom of thought. That is, Hegel?s concept of recognition cannot be reduced to the master-slave dialectic; the process of recognition persists in the subsequent movement of consciousness and it evolves into certain recognitive relations in the `Spirit?. For this reason, the problem of self-consciousness and recognition has a determining or constitutive role through the whole movement of consciousness in the Phenomenology.