Dindarlığın satın alma davranışına etkisi ve modanın düzenleyici rolü
The effect of religious to buying behavior and the regulating role of fashion
  1. Tez No: 648008
  2. Yazar: MERVE BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dindarlık, kültürün ayrılmaz bir parçası olarak görüldüğünden, tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisini göz ardı etmek de mümkün değildir. Satın alma davranışlarında etkili olan pek çok faktör vardır. Dindarlık olgusu da burada devreye girmekte ve birçok tüketici dinlerine uygun giysiyi değil de piyasaya uygun giysiyi giymeye başlamaktadır. Bu sonuca bağlı olarak da tüketicilerin giysi anlayışının moda ile beraber değiştiği, çeşitlendiği ve geliştiği düşünülmektedir. Bu doğrultuda kadın tüketicilerin, satın alma davranışlarına yansımaları incelenmiştir. Araştırma kapsamında, sosyo-ekonomik, kültürel, dini vb. pek çok açıdan modernleşme sürecinin yaşandığı üniversitelerde tüketici satın alma davranışının temelleri incelenmiş olup bu çerçevede, İslam Dini'nin tüketici satın alma davranışı ile ilgili bakış açısının üniversitelere ve kadın tüketicilerin satın alma davranışlarına yansımalarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Yüz yüze anket yöntemi kullanılarak yapılan araştırmanın örneklemini; Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Sanko Üniversitesi ve Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde öğrenim gören 464 kadın tüketici oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, dindarlık düzeyi ile satın alma davranışları arasında anlamlı ilişkinin olduğu bulgusu elde edilmiştir. Ek olarak; dindarlığın firma tercihine etkisinde modanın düzenleyici rolü varken, dindarlığın ürün tercihine etkisinde modanın düzenleyici rolünün olmaması araştırmanın en önemli sonucudur.
Özet (Çeviri)
As religiousness is seen as an unattainable part of it, it is not possible to ignore consumer buying behavior outside. There are many factors that influence purchasing behavior. The phenomenon of religiosity also comes into play here, and many consumers are starting to wear wearability rather than disassembly suitable for their religion. Depending on this result, it is thought that consumers' understanding of knowledge has changed and also improved with fashion. Accordingly, the reflections of female consumers on their purchasing behaviors were examined. Research, socio-economic, cultural, religious, etc. The foundations of consumer purchasing behavior have been examined in universities where modernization exams are experienced in many environments, and within this framework, it is aimed to reveal the reflections of the Islamic religion's point of view on consumer purchasing behavior on universities and the purchasing behavior of female customers. To examine the face to face examination sample; 464 female consumers studying at Gaziantep University, Hasan Kalyoncu University, Sanko University and Gaziantep Islamic Science and Technology University are examined. According to the results of the research, it was found that there is a significant relationship between the level of religiosity and purchasing behavior. In addition; While fashion has a regulatory role in the effect of religiousness on firm choice, the most important result of the research is the regulatory role of fashion in the effect of religiosity on product choice.