Teşekkül ve tedvîn dönemlerinde tasavvuf ve teşeyyu' ilişkisi
During the periods of acknowledgment and education tasavvuf and teşeyyu 'relationship
  1. Tez No: 648031
  2. Yazar: ABDULHAKİM TAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTUNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tasavvuf Sünnî bir hareket olup mensupları da hep Sünnî inancına sahip olmuştur. İnanç bakımından her ne kadar farklı olsalar da Şîa ile ortak noktaları da yok değildir. Nitekim Şiîliğin emelini oluşturan Ehl-i beyt ve velâyet sûfîlerin de üzerinde durduğu önemli iki kavramdır. Bu da tasavvufun Şiîlik ile ilişkilendirilmesine sebep olmuş ve bu konuda lehte veya aleyhte birçok söz söylenmiştir. Biz de bu çalışmamızda tasavvufun teşekkül ve tedvîn dönemlerinde yaşamış ünlü sûfîlerin, Ehl-i beyt imamları ile ilişkilerini, Şîa'nın tasavvuf ile sûfîlere yaklaşımını, Şîa imamlarının tasavvuftaki konumlarını, tasavvufun Şiîlik ile ilişkilendirilme nedenlerini ve aradaki farkı açıklamaya almaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Sufism is an sunni movement and his members always had sunni belief. Although they have different belief, they have some common point with the shi'a. As a matter of fact family of the house and Velayet which constitute basis of the shi'a are two notions which sunni dwell on. that caused relationship between them and many of favourable and unfavourable words have been told about this topic. We tried to explain in this studying the relationship between famous sufis who lived in the formation and codification time of sufism and family of the house's imams. We tried to explain approach of the shi'a against to sufism and sufis, position of the shi'a imams in sufism, reasons why the shi'a related with sufism and what are different differences between them.