MÖ 2. binyılda Batı Anadolu savunma mimarisi
Western Anatolian defensive architecture in 2nd millennium BC
  1. Tez No: 648032
  2. Yazar: RAMAZAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASIF ŞAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
MÖ 2. Binyıl içerisindeBatı Anadolu geneline bakıldığında, çeşitli savunma sistemi ve inşaat teknikleri kullanılmıştır. Batı Anadolu'da görülen bu teknik ve sistemlerin gelişimleri ve sürekliliği, bölgenin ihtiyacına göre şekillenmiştir. MÖ 2. Binyılda bölgede hakim olan kültürlerin mimariye olan etkileri görülmüştür fakat Batı Anadolu geneline bakıldığındakullanılan bu teknik ve savunma sistemlerinin farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Tüm bu bilgiler ışığında Batı Anadolu'da var olan standart bir savunma sistemi ve tekniğinden bahsetmek mümkün değildir. 'MÖ 2. Binyılda Batı Anadolu Savunma Mimarisi' başlıklı tez, Batı Anadolu'da var olan sur mimarisi hakkında genel bir bakış sağlamayı ve bumimari unsurların Batı Anadolu çevresinde çağdaşı olan yerleşimlerle arasındaki bağlantıları göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Various defensive systems and building techniques were used in 2ndmillennium BC in Western Anatolia. Their evolution and continuity wereshapedbased on the architectural requirements of the region. Although the 2nd millennium BC architecture were influenced by the dominant cultures in the region, it is stated that techniques and defensive systems were different. Therefore,it is not possible to refer toa standard defence system and technique existed in Western Anatolia. The thesis 'Western Anatolian Defensive Architecture in 2nd Millennium BC' aims to provide a general outlook on the settlement wall architecture in Western Anatolia and reveal connections of these architectural features to those in contemporaneous settlements around the region.