İktisadi kalkınmada eğitimin rolü: Finlandiya örneği ve Türkiye için çıkarımlar
The role of education in economic development: Case of Finland and inferences for Turkey
  1. Tez No: 648040
  2. Yazar: UFUK UNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BAHAR ŞANLI GÜLBAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada amaç, bir toplumun iktisadi kalkınmasında eğitimin ne denli kilit bir rol oynadığını ortaya koymaktır. Birinci Dünya Savaşı sonrası benzer koşulları yaşayan iki tarım ülkesi Finlandiya ve Türkiye, bugün aynı gelişmişlik kategorisinde yer almamaktadır. İkinci Dünya Savaşı'na katılan ve ciddi bir yıkım yaşayan Finlandiya, eğitime, yani insana yatırım yaparak uzun vadede bunun meyvelerini almış, müreffeh toplumlar arasında yer edinmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, genel olarak kalkınma kavramından, kalkınmanın önemi ile amaçlarından, toplumun eğitim düzeyi ile iktisadi kalkınma arasındaki ilişkiden ve eğitimin iktisadi kalkınmadaki rolünden bahsedilmiştir. İkinci bölümüne, Finlandiya'nın İkinci Dünya Savaşı sonrası genel durumundan bahsedilerek başlanmakta, devamında ise Sovyet etkisiyle yarı kapalı bir ekonomiye sahip ülkenin yıllar içinde iktisadi ve sosyal dönüşümü açıklanmaktadır. Akabinde Finlandiya eğitim sisteminde yaşanan reformlar, Finlandiya'nın PISA testlerindeki başarısı ve bu başarının altında yatan faktörler incelenmektedir. Son bölümde ise Türkiye'nin yirmi birinci yüzyılın başında eğitim sistemindeki durumu ve zaman içinde eğitim sisteminde yaşanan bazı değişimler ele alınmaktadır. Türkiye gibi genç nüfusa sahip bir ülke için iktisadi kalkınmada eğitime önem verilmesinin önemi vurgulanmış, Finlandiya'nın eğitimdeki başarılı örneğine dayanılarak öneri ve tavsiyeler sunulmuştur. Yapılan çalışma neticesinde Finlandiya örneğinden yola çıkılarak, iktisadi kalkınmanın sağlanmasının toplumların ve onları oluşturan bireylerin eğitim seviyesini yükseltmekten, onlar için yeterli nicelikte ve özgür bir çalışma ortamı yaratmaktan, insanına güvenmekten, bir başka ifadeyle, beşeri sermayeye yatırım yapmaktan ve onu geliştirmekten geçtiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the key role of education in the economic development of a society. After the First World War, two agricultural countries- Finland and Turkey- that faced similar conditions are not included in the same category of development today. Finland, which participated in the Second World War and experienced a serious destruction, reaped the fruits of investing in education, that is people, in the long term and has become one of the prosperous societies. In the first part of the study, the concept of development in general, the significance and objectives of economic development, the relationship between the educational level of the society and economic development, and the role of education in economic development are mentioned. The second part begins with the general condition of Finland after the Second World War, and the economic and social transformation of the country, which has a semi-closed economy with the Soviet effect, is explained over the years. Subsequently, the reforms experienced in the Finnish education system, the success of Finland in PISA tests and the factors underlying this success are examined. In the last chapter, Turkey's situation, and some other changes that happened over time regarding its education system in the early 21th century are discussed. The importance of education for the economic development of a country, which has a youthful population such as Turkey, is emphasized and advices, which are based on the example of Finland's success and strategy in education, are suggested. As a result of the study carried out based upon the Finland example, it is concluded that to raise the education level of societies and each individuals who compose them, to create a sufficent and free working environment, in other terms, to trust in people, to invest in human capital and develop it, are the key determinants for ensuring economic development.