Üst gastrointestinal kanamalarda SCD163 düzeylerinin tanısal ve prognostik değerliliği
Diagnostic and prognostic value of SCD163 levels in upper gastrointestinal bleedi̇ng
  1. Tez No: 648065
  2. Yazar: MELİS DÖRTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Üst gastrointestinal (GİS) kanamalarda erken tanı ve tedavi hayati öneme sahiptir. Üst gastrointestinal sistem kanamalarının tanısı fizik muayene ve klinik tabloyla konulabilmektedir. Çalışmamızda, hastanın endoskopi gibi invaziv girişimler için beklediği sürenin uzaması,koşulların uygunluğu gibi subjektif parametrelerden bağımsız Hemoglobin-Haptoglobin kompleksi için çöpçü reseptör görevi gören sCD163 belirtecinin, endoskopisi yapılan üst GİS kanamalı hastalarda çalışılarak birincil olarak tanı ve prognostik etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Tek merkezli, kesitsel ve prospektif olarak planlanan çalışmaya, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran üst GİS sistem kanama tanısı konulmuş olan ve endoskopisi yapılan 18 yaş ve üzeri hastalar dâhil edildi. İstatistiksel analizler için SPSS Statistics 26.0 (IBM Inc., New York, ABD) programı kullanıldı. BULGULAR Çalışmamız, 01.08.2019-01.04.2020 tarihleri arasında 41'i hasta 34'ü sağlıklı gönüllü grubu olmak üzere toplam 75 hasta ile gerçekleştirildi. Endoskopi sonuçlarının hastaların cinsiyetlerine göre dağılımında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. İlaç kullanım öyküsünün cinsiyete göre dağılımında hasta grubunun %53,7'sinin (n=22) nonsteroid antiinflamatuvar ilaç kullanım öyküsü mevcuttur. Hasta grubunun başvuru şikayetlerinin cinsiyete göre dağılımında birden fazla şikayet ile başvuru mevcuttur. Hasta grubunda kanama bulgusu olanlarda ve olmayanlarda Glasgow Blatcford Skoru ve sCD163 değerleri hesaplanmıştır. Endoskopi sonucu Forrest 3 ve normal olanlar kanama bulgusu olmayan gruba dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Early diagnosis and treatment of upper gastrointesinal bleeding is important. Upper gastrointestinal bleeding can diagnosed by physical examination and clinical presentation. The sCD163 marker, which acts as a scavenger receptor for the Hemoglobin-Haptoglobin complex, was aimed primarily at diagnosis and evaluation of its prognostic effect in patients with upper gastrointestinal bleeding who underwent endoscopy. Our aim in this study is to determine the diagnosis and prognostic valuation by studying the sCD163 marker in patients. MATERIAL AND METHOD The study, which was planned as a single-center, cross-sectional and prospective study, included patients aged 18 years and over who applied to the Emergency Department of Istanbul Health Sciences University Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, SPSS Statistics 26.0 (IBM Inc., New York, USA) program was used for statistical analysis. Statistical analysis of the study. RESULTS Our study was conducted between 01.08.2019-01.04.2020 with a total of 75 patients. There was no statistically significant difference in the distribution of endoscopy results according to the gender of the patients No statistically significant difference was found in the distribution of the patients' background characteristics by gender. In the distribution of drug use history by gender, 53.7% (n = 22) of the patient group have a history of non-steroidal anti-inflammatory drug use. In the distribution of the complaints of the patient group by gender, there are applications with more than one complaint. Glasgow Blatcford Score and sCD163 values were calculated in patients. Endoscopy results were Forrest 3 and normal patients were included in the group with no signs of bleeding.