Postoperatif intervertebral mesafe enfeksiyonları
Postoperative intervertebral disc space infections
- Tez No: 648086
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT HANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Nöroşirürji Klinikleri'nde 1989-2002 yılları arasında lomber/servikal diskektomi veya diskektomi ile birlikte laminektomi uygulanan 4108 vakada gelişen postoperatif mesafe enfeksiyonları retrospektif olarak gözden geçirilmiştir. İncelenen 4108 vakanın 22'sinde postoperatif disk mesafesi enfeksiyonu tespit edilmiştir ( % 0.535 ). Bu 22 hastadan 7 hastada L4-5 diskektomi, iki hastada L5-S1 diskektomi, ikisinde L4-5, L5-S1 diskektomi, birinde L3-4 diskektomi, ikisinde L3-4, L4-5 diskektomi, 5'inde değişik düzeylerde laminektomi, birer hastada D10-11, L1-2 diskektomi, L2-3, L3-4 diskektomi, L3-4, L4-5, L5-S1 diskektomi operasyonları sonrası enfeksiyona rastlanmıştır. Vakalar arasında postoperatif servikal disk enfeksiyonu görülmemiştir. İncelenen hastaların cinsiyet, yaş, enfeksiyon için preoperatif risk faktörü, operasyon öncesi kullanılan proflaktik antibiyotikler, enfeksiyona yönelik tetkikleri ve enfeksiyon geliştikten sonra izlenen tedavi protokolü gözden geçirilmiştir. Enfeksiyon gelişme sebepleri ve uygulanan tedavilerin başarısı tartışılmıştır. Literatür bilgileri ışığında, bundan sonra gelişebilecek postoperatif mesafe enfeksiyonlarında önlem ve tedavi konusunda yapılması gerekenler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Postoperative infection is an important factor in spinal surgery as it causes a morbidity rate which should not be underestimated. In this retrospective study, the effectiveness of the routine procedures and the ideal cascade to prevent this complication are discussed individually. METHODS: In our retrospective study, 22 postoperative interspace infection cases out of 4108 patients who had simple lomber discectomy were investigated. Postoperative resistant pain, physical and neurological examination findings, laboratory results, imaging techniques and microbiological studies of the postoperative specimens were evaluated as clues for postoperative infection. RESULTS: The examined 22 patients formed 0.5 % of the 4108 operated patients. The time needed for the symptoms to present was between 7 days and 18 mohths (36 days on average). For treatment; strict bed rest, immobilization, antibiotic therapy, analgesic and anti-inflammatory therapy were used. Reexploration of the interspace, debridement, drainage of the abscess and harvesting material for microbiological studies were used for 12 patients. CONCLUSION: The risk of postoperative infection depends on the delicate balance between the patient and the microorganism. To combat this complication, a multidisciplinary approach by neurosurgery, infectious diseases and clinical microbiology departments is mandatory. KEY WORDS: Discitis, complications of discectomy, postoperative intervertebral space infections, spondylodiscitis.