Çağrışımlı hafıza yöntemiyle veri işleme
  1. Tez No: 6481
  2. Yazar: NİHAT ADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA BARKANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 4496
Özet
Bu çalışmanın amacı, çağrışımlı metodlarla veri işlen mesini gerçekleştirmektir. Bunun için de en gelişmiş çağrı şımlı hafızaya sahip insan beyninin hafıza işlevinin çalış ma prensibinden yola çıkılmış ve böylece geliştirilmiş olan bir matematiksel model ile çalışılmıştır. Matematiksel mo delin çalışması bilgisayar ortamındaki simulasyonla incelen miştir. Verilmiş olan resimler arasından seçilmiş bir anah tar resim önce bozulmuş ve sonra bilgisayar hafızasındaki diğer resimlerden tekrar derlenmiştir. Bu sistem, resmin doğrudan bilgisayar hafızasından alınarak değil, hafızadaki resimlerin ortak katkısıyla tek rar oluşturulması şeklindedir. Matematiksel modelde, anah tar resim, aralarından tanınması istenilen ( bilgisayar ha fızasındaki ) resimlerin bir lineer birleşimidir. Bu saye de bir kısmı bozulmuş veya tamamen silinmiş bir anahtar res min diğer resimler arasından tanınması sözkonusu olabilmek- ted ir. Ayrıca resimler üzerine oluşturulmuş olan bu modelin diğer veri türleri üzerinde de etkin bir şekilde kullanıl ması mümkündür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to realize the data processing by associative methods. For this, the mathematical model for the operation of the human brain, which has the most developed associative memory, is used. The mathematical model is examined by computer simulation. First, a key picture chosen from a set of pictures is deformed and then this picture is recreated from the pictures in computer's memory. This process was not accomplished by selecting the data of the picture directly from the memory, instead, the picture is created by the combination of the contributions of all the pictures in the memory. In the mathematical model, the key picture is a lineer combination of the pictures which are present in the memory. For this reason, a key picture which is deformed or erased partially or which is added some type of noise can be recognized. The mathematical model can also be used with any other type of data besides picture data.