Smell based memory of place and person-spacee relations
Koku kaynaklı mekansal hafıza ve insan-mekan ilişkileri
  1. Tez No: 756564
  2. Yazar: DİDEM ZENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı koku kaynaklı mekânsal hafızanın hatırlanma sürecini ve koku hatıraları, duygular, bellek, mekanın anlamı, insan-mekan bağları arasındaki ilişkinin analiz edilmesidir. Veri toplarken kartopu örneklemi ile Koku Hafızası Günlüğü aşaması için 30 genç yetişkin seçilmiş ve içlerinden 15 kişi Çevrimiçi Röportaj aşamasına katılmak için gönüllü olmuştur. İki aşamanın da soru tasarımı kritik örnek tekniği ve duyusal röportaj metotları kullanılarak yapılmıştır. İki farklı metodun triangülasyon ile koku kaynaklı mekânsal hafızada hatırlama süreci, koku duyusunun duygular, çağrışımlar, mekânın anlamı ve mekâna bağlılık/aidiyet arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Tematik analiz yöntemi ile, hatırlanan koku deneyiminin duygular ve çağrışımlar üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Bu durum mekânın sosyal özellikleri ve fiziksel bağlamına bağlı olarak, mekanların anlamlandırılmasında ve mekanlar- insanlar arasında bağ kurulmasında etkilidir. Sonuç olarak ziyaretçileri için anlamlı ve hatırda kalıcı mekanlar tasarlamak, koku duyusunun tasarıma katılmasıyla mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigating the recalling process of smell-based memory of place and analyzing the relations between remembered smell perception, emotion, memory associations, place meaning and place bonding. For Smell Memory Diary phase 30 young adults (between age of 20-30) were recruited through snowball method and 15 of the participants volunteered for Online Interviews for the second phase. Instrument design involved Critical Incident Technique and sensory interview methods. By triangulation of two methods, recall process of smell-based memory of places, its relationship with emotions and the role of smell perception on place meaning and place bonding are researched. Thematic analysis of the results suggest that remembered experience of smell affects emotions and memory associations, which result in meaning making process of places and place bonding, depending on the social attributes and physical context of the place. In conclusion, it is possible to create meaningful and memorable places by integrating smell perception into design.