Identification of chemotherapeutic drug resistance mechanisms in human cancer cells using genome scale CRISPR/Cas9 knock-out library
İnsan kanser hücrelerinde kemoterapötik ilaç direnç mekanizmalarının CRISPR/Cas9 nakavt kütüphanesi kullanarak genom çağında belirlenmesi
  1. Tez No: 648103
  2. Yazar: ZEYNEP HAZAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Genetik, Moleküler Tıp, Bioengineering, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler ve Translasyonel Biyotıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kanser, dünya çapında en sık görülen hastalıklar arasındadır. Kanser tedavisi için kemoterapi sırasında sitotoksik ilaçlar yaygın olarak ve genellikle başarıyla kullanılır. Bununla birlikte, özel durumlarda, kanser hücreleri, tedaviden önce veya tedavi sırasında, ilaçların etkinliğini dramatik bir şekilde azaltan direnç geliştirebilir. Bilinen direnç mekanizmalarının birçok gen ürününü inhibe etmeye çalışan çalışmalar ve uygulamalar bilinmektedir, ancak bunlar klinikte yüksek başarı oranlarına ulaşamadı. Bu nedenle, ilaç direnci, kanser terapisi için halen önemli bir sorundur. Bu projenin amacı, kemoterapötik ilaçlara karşı direnç gelişimine katkıda bulunan yeni gen adaylarının belirlenmesidir. Bu amaçla, bu çalışmada İnsan GeCKO v2 Kütüphanesi adı verilen genom çapında bir CRISPR/Cas9 nakavt kütüphanesi kullanılmıştır. Bu kütüphane, 19.052 protein kodlayan ve 1864 miRNA genini nakavt için hedeflemektedir. Bu çalışmada, CRISPR/Cas9 yapılarını taşıyan lentiviral parçacıklar üretildi ve bir üçlü negative meme kanseri hücre hatt olan MDA-MB-231'ye bir hücreyi en fazla bir viral parçanın enfekte edeceği şekilde aktarıldı. Böylece, her bir hücre, tek bir CRISPR/Cas9 yapısı elde ederek sadece tek bir geni nakavt edecek. Bunları yapmak için ilk önce doksorubisinin MDA-MB-231 hücreleri üzerindeki etkisi MTT ve uzun vadeli koloni oluşumu deneyleri ile belgelendi. Hücreler için doksorubisinin IC50 değeri hesaplandı ve MDA-MB-231 hücrelerinin ilaca direnci değerlendirildi. Kütüphane hücrelere aktarıldıktan sonra, hücreler ardışık olarak ilaçla muamele edildi ve kendilerini toparlamaları için bırakıldı. Genomik DNA'ları izole edildi ve hücre genomuna entegre olmuş olan lentiviral genomun bir kısmı PCR ile çıkarıldı. Bu PCR ürünü, nakledilen genin kimliği hakkında bilgi içeriyor. Bu nedenle, PCR fragmanları yeni nesil amplikon sekanslama için hazırlandı. Sıralama sonuçları, kanser hücrelerinin ilaç direncine katılan olası gen adaylarını belirleyecektir. Yeni tanımlanan bu genler, kliniklerde yeni tanı araçları ve terapiler için kullanılma patansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Cancer is among the diseases with high incidence across the world. For the treatment of cancer, cytotoxic drugs during chemotherapy are used widely and usually successfully. However, in particular cases, cancer cells, before or during the treatment, may develop resistance reducing the efficacy of drugs dramatically. There are studies and applications that try inhibitin several gene products of known resistance mechanisms, however, these did not result in high success rates in clinic. Thus, it can be claimed that drug resistance is still a major problem during the course cancer therapy. The aim of this project is the identification of novel gene candidates that contribute to the resistance development against chemotherapeutic drugs. For this purpose, a CRISPR/Cas9 genome-wide knockout library named as the Human GeCKO v2 Library was utilized in this study. This library targets 19.052 protein coding and 1864 miRNA genes for knock out. Lentiviral particles carrying these CRISPR/Cas9 constructs were produced and used to infect a MDA-MB-231 cells -triple negative breast cancer cell line- in such a way that at most one viral particle would enter in a single cell. Thus, each cell would acquire a single CRISPR/Cas9 construct, assuring us that in the corresponding cell, only a single gene would be knocked out. To do these, first the effect of doxorubicin on MDA-MB-231 cells were documented with MTT and long-term colony formation assays. The IC50 value of doxorubicin for the cells were calculated and the resistance of MDA-MB-231 cells to the drug were assessed. After the library was introduced into the cells, cells were consecutively treated with the drug and left for recovery. Their genomic DNA was isolated and a part of the lentiviral genome that had integrated into the host genome was PCRed out. This PCR product contains the information about the identity of knocked out gene. Therefore, the PCR fragments were prepared for next generation amplicon sequencing. Sequencing results will identify possible gene candidates, which participate in the resistance of cancer cells. These newly identified genes might have great potential to be used for new diagnostic tools and therapies in clinics.