Hazır giyim sektöründe benzetim tekniği kullanılarak üretim hattı dengelemesi
Production line balancing using simulation technique in garment industry
- Tez No: 648105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER GÜNER GÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Şirketler karlı büyümelerini gerçekleştirebilmek amacıyla müşteriler için değeri olan ürünleri üretmelidir. Ayrıca daha karlı olabilmek için gelirlerini arttırmalı, maliyetlerini azaltmalı, tedarik sürelerini iyileştirmeli, stoklarını azaltmalı ve müşteri tatminini arttırmalıdır. Konfeksiyon işletmelerinde direkt işçilik maliyetinin en yüksek olduğu yer dikim işleminin gerçekleştiği atölyelerdir. Bu çalışmada hazır giyim üretimi yapan bir fabrikada benzetim tekniği kullanılarak üretim hattı dengelemesi yapılmıştır. Üretim hattı incelenerek modele ait veriler toplanmıştır. Modelin geçerliliği üretim adetleri dikkate alınarak test edilmiştir. Modele ait verilerin istatistiksel dağılımları bulunarak benzetim modeli çalıştırılmıştır. Modele ilişkin senaryolar oluşturularak model çalıştırılmış ve en uygun iş akışı seçilmiştir. Üretim hattının kaynak kullanım oranını artırmak için algoritma geliştirilmiştir. Yapılan iyileştirmeler sonucunda seçilen modelin çevrim süresi kısaltılmış, kişi başına düşen üretim miktarı artırılmış ve üretim hattı kaynak kullanım oranı artırılarak boş zaman en aza indirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies must produce products that are valuable to customers in order to achieve their profitable growth. To gain more profit, they should increase revenues, reduce costs, improve lead times, reduce inventories, and increase customer satisfaction. In garment companies, sewing workshops are the places where the direct labor cost is the highest. In this study, production line balancing was handled using simulation technique in a factory producing garments. The production line was examined and the data of the model were collected. The validity of the model has been tested with real production quantities. Statistical distributions of the data of the model were found and simulation model was run. Alternative workflows for the model were created and the best workflow was selected. To increase the resource utilization of the production line, an algorithm has been developed. As a result, the cycle time of the selected model has been shortened. Production per capita was increased and the idle time was minimized by increasing the production line resource utilization rate.