Mali istikrar olgusu ve Türkiye'de son dönem mali istikrar politikalarının değerlendirilmesi
The fiscal stabilization fact and the evaluatuation of financial stability program for last quarter in Turkey
- Tez No: 648125
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİYAZİ ÖZKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ülke ekonomileri için kamu mali dengesinin elde edilmesinin dışında, bu dengenin istikrarlı bir durum sergilemesi daha önemli bir konu haline gelmiştir. Kamu gelirleri, harcamaları ve bu ikisi arasındaki ilişki sonucu ortaya çıkan kamu açıkları unsurlarından oluşan mali istikrar olgusunun özellikle 1970'ler sonrasında gelişmekte olan ülkelerde gerek makroekonomik istikrarın elde edilmesi gerekse devamlılık arz eden bir ekonomik büyüme amacına ulaşılması yönünden önemi artmıştır. Maliye politikası, bu doğrultuda kullanılan en temel kamu politikası araçlarından biridir. Türkiye ekonomisi özellikle 2000 yılı sonrası dönemde sıkça ekonomik krizlerle mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu süreçte ciddi boyutlara ulaşan kamu açıklarının çözümü için maliye politikalarına başvurulmuştur. Böylece Türkiye mali sisteminde reformların ve yapısal dönüşümlerin ortaya konulması ile kamu mali dengesi daha kontrol edilebilir ve görece daha şeffaf bir yapıya kavuşmuştur. Türkiye'de mali istikrarın sağlanmasına yönelik uygulanan politikaların etki düzeyinin kamu mali dengesi açısından değerlendirilmesinin amaçlandığı bu çalışmanın son bölümünde Cumhuriyetin kuruluş yıllarından son döneme kadar olan sürece ilişkin değerlendirmeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Apart from achieving the public fiscal balance for the countries' economy it has become a more important issue that in terms of stability of balance. In the developing countries, especially after 1970's, the phenomenon of financial stability consisting of public revenues, expenditures and public deficits resulting from the relationship between these two, its importance has increased both in terms of achieving macroeconomic stability and achieving a sustainable economic growth target. Fiscal policy is one of the main public policy tools used in this direction. Turkey's economy particularly in the period after 2000 were often forced to fight economic crisis. Fiscal policies were used for the solution of public deficits, which reached serious levels in this period. Thus, Turkey's public balance with the monitoring of reforms and structural transformation in the financial system has gained relatively more controllable and more transparent structure. In the last part of the study, until recent years the establishment of the Republic in Turkey, the level of impact of policies implemented for ensuring financial stability and evaluation of the process is intended to be located evaluated in terms of fiscal balances.