Seçilmiş borsa endekslerinde portföy optimizasyonu ile risk yönetimi
Risk management by portfolio optimization in selected stock markets
- Tez No: 648126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY BAŞARIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Gelişen finansal piyasalar, çok sayıda finansal yatırım aracının oluşmasına neden olmuştur. Bu doğrultuda yatırımcılar birçok finansal yatırım aracıyla karşı karşıya kalmakta ve yatırımlarına düşük riske sahip ve en üst düzeyde kazancı yaratacak portföyler seçmeye çalışmaktadırlar. Yatırımcı için en üst düzeyde kazancı yaratacak portföy literatürde optimum portföy olarak da tanımlanabilmektedir. Optimum portföyün tanımında, portföyün beklenen getiri oranını maksimize edilmesi ve bu sırada riskinin minimize edilmesi yer almaktadır. Bu kapsamda yapılan çalışmada, optimum portföy oluşturmak için ortaya atılmış birçok yöntemden en temel olanı Markowitz Ortalama Varyans yöntemi kullanılacak olup, Türkiye ile ticari ilişkileri kuvvetli ülkelerin endekslerinde yer alan hisse senetleri ile birlikte bu hisse senetlerinin 2010-2019 yılları arasındaki aylık kapanış fiyatlarından yararlanılarak, minimum riske ya da maksimum kazanca sahip optimum portföyler oluşturulmuştur. Ortalama Varyans Modeli ile oluşturulan portföylerin, Sharpe oranları da modele dahil edilmiş, elde edilen portföyler hem getirileri hem de Sharpe performans ölçütü kapsamında karşılaştırılmıştır.Minimum risk düzeyine sahip olan portföy %0,74 oranında getiri sunarken, Sharpe oranının maksimize edildiği portföy ise %2,1 oranında getiri sunmaktadır. Sharpe performans ölçütü yüksek olan portföyün riskinin de yüksek olduğu gözlemlenmiş ve bu doğrultuda, riskten kaçma eğiliminde olan yatırımcıya kazanç yaratacak portföy sunarken, risk düzeyini %62 oranında artırması durumunda kazancının üçe katlayabileceği çalışmanın sonucu olarak yatırımcıya sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developing financial markets has lead to arise several types of investment instruments. Accordingly, investors are facing many types of investment instruments and they try to select the right portfolio which enables to obtain high returns with low risks. The right portfolio which enables to obtain high returns with low risks are defined as optimum portfolio. Optimum portfolio consists of maximizing expected returns and minimizing the risks. In this study, to select optimum portfolio, most common portfolio optimization model-Markowitz mean-variance optimization model will be used. The major indices of Turkey's international commercial partners will be used as stock indices. Time period of the study will be 2010-2019. Closing prices of the selected stock indices will be used for reaching minimum risky and maksimum profitable portfolios. Sharpe rarios of Mean-variance portfolios are included and Shape ratios are compared to evaluate performance of selected portfolios.Minimum risk portfolio offers %0,74 expected return and maksimum Sharpe ratio portfoli offers %2,1 expected return. Selected portfolio with maksimum Sharpe ratio has the maximum risk rate and this study showed that risk averse investors can have more expected return by increasing expected risk rate by %62.