7 14 yaş otizmli bireylerde psikodramanın etkinliğinin incelenmesi
Investigation of effectiveness of psychodrama in the individuals of 7-14 years old authorization
- Tez No: 648173
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma otizmde sosyal beceri eksikliği özelliklerini gösteren atipik otizm tanısı almış 7-14 yaş arası bireylerle yapılan psikodrama grup psikoterapisinin bu belirtileri azaltmada ve duyguları tanıma ifade etme düzeyini arttırmadaki etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın örneklemi 2018-2019 yılı döneminde ''Kağıthane Kum Saati Özel Eğitim ve Rehabilitasyon' merkezinde özel eğitim gören otizmli bireylerden oluşmuştur. Araştırmanın evrenini, 250 otizmli birey oluşturmuştur. Örneklemi kota örneklem seçim tekniği kullanılarak, Deney ve kontrol grubu oluşturularak toplam 70 otizmli bireye psikodrama oturumlarından önce, ABC Kayıt Formu uygulanmıştır. Çalışma için özel eğitim merkezinin konferans salonu kullanılmıştır. Çalışma grupları deney ve kontrol gruplarına ayrılmış, Psikodrama çalışmasından önce ön test ABC Kayıt Formu uygulanmış, Psikodrama çalışmasından sonrada Son test ABC Kayıt Formu uygulanmıştır. Deney grubuyla 8 hafta boyunca haftada 2 oturum olmak üzere 1,5 saatten oluşan 16 oturum yapılmıştır. Kontrol grubuyla psikodrama yapılmamıştır. Araştırmanın çalışma modeli, ön-test son-test kontrol gruplu deneysel desendir. SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Yapılan psikodrama grup psikoterapisi sonucunda deney grubunda bulunan otizmli bireylerin duygularını tanıma ve ifade etme düzeylerinin arttığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca otizm spektrum bozukluğunun bir belirtisi olan etkileşim ve iletişim becerilerinin arttığı otizm belirtilerinde azalma olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECTIVENESS OF PSYCHODRAMA IN THE INDIVIDUALS OF 7-14 YEARS OLD AUTHORIZATION This study uses a set of atypical autism diagnoses that prepare autism. The psychodrama group psychotherapy with individuals aged 7-14 has succeeded in reducing these symptoms and increasing speech level in recognizing emotions. In 2018-2019,“Kağıthane Hourglass Special Education and Rehabilitation”consists of individuals with autism in the special education center. The population of the study consisted of 250 individuals with autism. Sampling quota sample selection technique, experimental and control groups were formed and a total of 70 individuals with autism should apply ABC Registration Form before psychodrama sessions. Conference room with special education community to work. ABC Registration Form was applied and after psychodrama study, Final test ABC Registration Form was applied. Through 16 sessions of 1.5 hours, 2 sessions per week for 8 weeks with the experimental group. Psychodrama was performed with the control group. The study model of the research is experimental design with pre-test post-test control group. SPSS 21.0 program. The structured psychodrama group has demonstrated your experience with psychotherapy, and it has been concluded that individuals with autism have increased levels of recognizing and expressing their emotions. It is also concluded that there is a symptom of autism spectrum disorder, the symptoms of autism that broadens our interaction and communication skills