Ludwig Louis Büchner felsefesinde madde ve kuvvet
Matter and force in Ludwig Louis Büchner philosophy
- Tez No: 648196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH DOĞRUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Büchner felsefesinde madde ve kuvvet'i ele almadan önce, felsefe tarihinde materyalizmin Antikçağ, Ortaçağ ve Yeniçağ materyalizmin nasıl bir süreçten geçtiğini ve Büchner'in felsefesini oluşturacak ortam nasıl hazırlanmıştır. Bunların etkisiyle Büchner'in kaba materyalizm ile ele aldığı, madde ve kuvvet bağlamında evrim sürecini anlatmıştır. Ludwig Büchner, evreni ve varlığı tamamen doğa kanunlarıyla açıklamıştır. Doğaüstü hiçbir varlık veya gücün olmadığını savunmuştur. Evrende nedensellik hâkim olduğunu ve nedenselliğin, evrende ki bu düzenin mekanik bir nitelik olduğunu savunmuştur. Bütün evren ve varlıklar asla yaratılamaz ve yok edilemez. Bütün bunlar madde ve kuvvet tarafından meydana gelmektedir. Bu bağlamda Büchner, yaratıcı bir tanrı fikrine karşı çıkmış ve insanı doğanın bir parçası olarak değerlendirmiştir. Bunun sonucunda ise insanı doğal bir süreç ile yani diğer varlıklar gibi aşama aşama ortaya çıktığını ve sadece akıl yönünden daha yetkin bir hayvan olarak görmüştür. TezimizDescartes'in ortaya çıkardığı, T.Hobbes, Spinoza ve Kant gibi filozoflar ile devam eden düalist (ikicilik) probleminin Büchner tarafından madde ve kuvvet bağlamında ele alındığını göstermek amacındadır. Anahtar kelimeler; Ludwig Büchner, madde ve kuvvet, evrim, düalizm
Özet (Çeviri)
Before dealing with matter and force in Büchner's philosophy, how the Ancient, Medieval and Modern materialism went through and how was the atmosfer that formed Büchner's philosophy. Under the influence of these, he explained evolution process in the context of matter and force which he dealt with Büchner's crude materialism. Ludwig Büchner, explained the universe and existence completely with nature laws. He argued that there was no supernatural being and power. He argued that causality prevails in the universe and that causality is a mechanical quality of this order in the universe. The whole universe and beings can not be created and destroyed. All of these occurs by matter and force. In this context, Büchner objected to the idea of a creative god and he considered human as part of nature. As a result of this, he considered the emerging of human is a gradual process like other beings, only more competent in terms of reason. Our thesis is aiming to show that the dualist problem is which Descartes was first to reveal, continued dealing by philosophers such as T. Hobbes, Spinoza and Kant in context of matter and force. Keywords; Ludwig Büchner, vulgar materialism, matter and force, evolution, dualism