Richard Rorty'de bilim ve siyaset felsefesi
Science and political philosophy in Richard Rorty's views
- Tez No: 648207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH DOĞRUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Richard Rorty, kendisinin“doğanın aynası”olarak adlandırdığı geleneksel felsefe anlayışını Platon'dan Descartes, Kant ve Analitik düşünürlerine kadar takip ederek ciddi bir şekilde eleştirmiştir. O, felsefeye onarımcı bir yöntemle yaklaşarak zihin doğası ve özne-nesne ayrımı gibi geleneksel felsefenin sorunsallarının çözülmek yerine kenara bırakılması gerektiğini söylemiştir. Böylece epistemolojinin en çok tartışma konusu olan“gerçeklik”kuramı dış dünyayı doğrudan yansıtma olarak değil toplumsal pratik olarak tarif etmiştir. Bu yaklaşım onun düşüncesinde pragmatizmi siyasallaştırmasına yol açmıştır. Böylece O, Pragmatizmi politik liberalizmin gereksinimlerini elverişli hala getiren bir düşünce tipi olarak tanımlayarak pragmatizmin filozoflara tanıdık gelebilecek versiyonunu göstermiştir. Liberal demokrasinin Aydınlanma rasyonalizminden ayrılma zamanının geldiğini söyleyen Rorty felsefenin demokrasinin üstünlüğünü garanti altına alabilecek evrensel ve değişmez argümanlar sunamadığını söylemiştir. O, postmodernist ve pragmatist görüşleriyle bilim felsefesine de ayni yöntemle yaklaşmıştır. Bilim felsefesinde tartışılan kesinlik, nesnellik, yöntemsel gibi kuramları çerçevesinde tarif edilen güçlü akıl kuramı yerine güç gerektirmeyen toplumsal anlaşma çerçevesinde tarif edilen zayıf akıl kuramını yerleştirmiştir. Böylece bilimi Pozitivist ve mantıkçı pozitivist düşünürlerinden farklı olarak ele alan Rorty felsefe, bilim ve siyaset arasında pragmatik bir bağ kurarak insan bilimi ile doğa bilimi arasındaki ayrımı ortadan kaldırmıştır. Böylelikle, aydınlanma rasyonalitesini içermeyen bir bilimsel siyaset felsefesi inşa etmiştir.
Özet (Çeviri)
Richard Rorty has seriously criticized the traditional conception of philosophy, which he calls“the mirror of nature”, beginning with Plato and following it up to Descartes, Kant, and other analytic philosophers. He approached philosophy with a therapeutic method, saying that the problematics of traditional philosophy, such as the nature of mind and subject-object separation, should be left aside rather than solved. Thus, he described the theory of“reality”, which is the most debated subject of epistemology, as social practice rather than as a direct reflection of the outside world. This approach has led him to politicize pragmatism in his thinking. Thus, he demonstrated the version of pragmatism that might be familiar to Philosophers by defining pragmatism as a type of thought that makes the requirements of political liberalism conducive. Rorty, who thought it was time for Liberal democracy to depart from Enlightenment rationalism said that philosophy failed to present universal and immutable arguments that could guarantee the supremacy of democracy. He approached the philosophy of Science in the same way with his postmodernist and pragmatist views. Instead of the“strong theory of rationality”described in the framework of theories such as certainty, objectivity and Methodism discussed in the philosophy of science, he placed the“weak theory of rationality”described in the framework of the social agreement that does not require power. Thus, he has constructed a scientific political philosophy that does not involve Enlightenment rationality.