Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nda Kültepe'de bulunan taş aletler
Stone tools found in Assyrian Trading Colony Period levels at Kültepe
- Tez No: 648232
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ KULAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
“Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nda Kültepe'de Bulunan Taş Aletler”başlıklı tez kapsamında Kültepe'de bulunan 161 tane taş alet incelenmiştir. El baltası, sap delikli balta, el taşı, havaneli, baskı aleti, biley taşı, perdah taşı, topuz başı gibi taş aletler bu kapsamda ele alınan alet grubunu oluşturmaktadır. Aletlerin yapımında hammadde olarak farklı türde taşların kullanılmış olması hammadde çeşitliliğini göstermiştir. Yapılan çalışmada taş aletler tipolojik olarak incelenmiş ve her aletin çeşitli alt tiplere sahip olduğu anlaşılmıştır. Kültepe dışında Acemhöyük, Alaca Höyük, Alişar, Boğazköy ve Kaman-Kalehöyük yerleşimleri de incelenmiş ve bu merkezlerde de benzer çeşitlilik gözlemlenmiştir. Kültepe'de bulunan aletlerin madencilik, tarım, ahşap işçiliği, seramik üretimi gibi faaliyetler esnasında kullanılmış olabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, a total number of 161 stone tools found in Kültepe have been examined. Stone tools such as hand axes, axes with handles, hand stones, pestles, pressure tools, sharpening stones, polishing stones and mace heads constitute the group of tools in this context. The fact that different kinds of stones were used as raw materials in the construction of the tools showed the variety of raw materials. In this study, stone tools were examined typologically and it was understood that each tool had various subtypes. Apart from Kültepe, Acemhöyük, Alaca Höyük, Alişar and Boğazköy settlements were also examined and similar diversity was observed in these centers. It can be said that the tools found in Kültepe may have been used during mining, agriculture, woodworking and ceramic production.