Governance and social control in the Ottoman Empire: Nezr
Osmanlı İmparatorluğu'nda yönetişim ve sosyal kontrol: Nezr
  1. Tez No: 648233
  2. Yazar: MUSTAFA MELİH KAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezin amacı, Osmanlı İmparatorluğu'nda on yedinci yüzyıldan itibaren bir ceza mekanizması olarak kullanılan nezrin kapsamlı bir haritasını oluşturmaktır. Nezrin erken uygulamaları göz önüne alındığında, bu geleneksel araç İslam öncesi Araplardan alınmış ve İslam kültürüne dahil edilmiştir. Nezir, İslam geleneğinde dini bir pratik olarak ele alındı ve çeşitli İslam hukuku kaynakları tarafından geliştirildi. Bu esas olarak folklorik bir uygulamaydı ve birçok kültürde görülebiliyordu. Ancak Osmanlı Devleti nezrin kademeli olarak değişimine tanık olmuş ve nezrin yenilenen formu fetvalarda ve Osmanlı mahkemelerinde ortaya çıkmıştı. Üstelik, Osmanlı Devleti bu kademeli değişimi kullanarak neziri özellikle kolektif bağlayıcılığı olan bir ceza mekanizmasına dönüştürdü. On yedinci yüzyıldan on dokuzuncu yüzyıla kadar merkezi hükümet neziri esas olarak taşra toplulukları için kullandı; ancak, bu uygulama aynı zamanda taşra güçlerinin ve topluluklarının elinde de bir güç haline geldi. Devletin ve taşranın çıkarları çerçevesinde, on sekizinci yüzyıl ve on dokuzuncu yüzyılın başları, merkezi hükümet, taşra toplulukları ve liderleri arasındaki değişen dengelerde nezrin rolünü açıklamada çok önemli bir role sahiptir. Bu sorgulama aynı zamanda imparatorluğun on yedinci yüzyıldan on dokuzuncu yüzyıla kadar değişen devlet ideolojisine de ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to generate a comprehensive map of the nezir (vow) which had been used a penal mechanism since the seventeenth century in the Ottoman Empire. Considering early practices of the nezir, this customary tool was taken from pre-Islamic Arabs and incorporated into Islamic culture. The nezir was considered a religious practice in Islamic tradition and developed by various sources of Islamic law. This was mainly a folkloric practice and could be seen in many cultures. However, the Ottoman Empire witnessed gradual change of the nezir, and its renewed form came into sight in the fatwas and the Ottoman courts. Moreover, the Ottoman Empire used this gradual change and transformed the nezir into a penal mechanism that had a collective binding in particular. Through the seventeenth to the nineteenth centuries, the central government mainly used the nezir for provincial communities, but this practice also became a power in the hands of the provincial power-holders and their communities. Within the interests of the state and the province, the eighteenth and early nineteenth centuries have a crucial role to explain role of the nezir in the shifting balances between the central government and provincial communities and their leaders. This question also intends to shed light on the changing state ideology of the Empire from the seventeenth to the nineteenth centuries.