The changing dynamics of the headscarf question in Turkey: The women's struggle to take off the headscarf
Türkiye'de başörtüsü sorununun değişen dinamikleri: Kadınların başörtüsünü çıkarma mücadelesi
- Tez No: 648254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM NAMİ NOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez Türkiye'de basörtüsü sorunun degisen dinamiklerini sorgulamayı amaçlamaktadır. Basörtülerini çıkaran kadınlarla yapılan derinlemesine görüsmelere dayanan arastırma, öncelikle kadınların basörtülerini çıkarma kararlarının ardındaki kisisel ve sosyal karısıklıkları analiz etmek için kadınların basörtüsü takma ve çıkarma pratigine odaklanıyor. Basörtüsünü çıkaran kadınların anlatıları, basörtüsünü takma ve çıkarma deneyimlerindeki sürekliliklerin ve kırılmaların analizi yoluyla baglamsallastırılmıstır. Bu tez, baslıca su soruları yanıtlamayı amaçlamaktadır: Dindar ailelerde yetisen ve Islami sosyal çevrelerde sosyallesen kadınlar neden basörtülerini çıkarmaya karar veriyorlar? Basörtüsünün sembolik anlamları basörtülü kadınlara yönelik nasıl toplumsal beklentiler yaratır? Mevcut toplumsal ve politik kosullar kadınların basörtülerini çıkarma kararlarını nasıl etkiler? Kadınlar kendi basörtü takma ve çıkarma pratiklerini Türkiye'deki normatif Islam ve sekülerlik anlayısları baglamında nasıl anlatıyorlar? Bu sorular dogrultusunda, tez basörtüsünü çıkarma kararının baslıca iki motivasyondan kaynaklandıgı sonucuna varmaktadır: Birincisi, Islami bir sembol (Goffman 1963; Göle 2003), ya da dindar kimligin tutarlı bir sekilde temsil edilmesi açısından basörtüsünün toplumsal yönleri, basörtüsünün çıkarılmasıyla reddilmektedir. Ikinci olarak, saha çalısması, basörtüsünü çıkarmanın ardındaki baska bir nedeni de dini inancın ve dolayısıyla dini yükümlülüklerin reddedilmesi olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to question the changing dynamics of the headscarf question in Turkey. Based on in-depth interviews with women who took off their headscarves, the research primarily focuses on the women's experiences of the practice of veiling and un-veiling to analyze personal and social intricacies behind women's decisions to take off their headscarves. The narratives of un-veiled women is contextualized through an analysis of continuities and ruptures between their experiences of veiling and un-veiling practices. This thesis mainly seeks to answer the following questions: Why do young veiled women, who were grown up in religious families and socialized in Islamist community circles, decide to take off their headscarves? How do the symbolic meanings of the headscarf create complicated social expectations for veiled women? How do the current social and political conditions, if any, affect the women's decisions to un-veil? How do they narrate their veiling and un-veiling practices in relation to the normative understanding of Islam and secularism in Turkey? The thesis, therefore, concludes that the decision to take off the headscarf arises from mainly two motivations: First, an Islamic stigma symbol (Goffman 1963; Göle 2003), or the social aspects of veiling in terms of the representation of pious identity in a consistent way, has rejected by taking off the headscarf. Second, the fieldwork finds out another reason behind removing the headscarf as the rejection of religion itself and religious obligations as well.