The life and ideas of an 18th-century Ottoman bureaucrat: Süleyman Penâh Efendi and his 'Order of the Climes'
Bir 18'inci yüzyıl Osmanlı bürokratının yaşamı ve görüşleri: Süleyman Penâh Efendi ve 'Nizâm-ı Ekâlime Dâir' risâlesi
- Tez No: 648265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma bir 18. yüzyıl Osmanlı bürokratı olan Süleyman Penah Efendi'nin hayatını ve fikirlerini incelemektedir. Süleyman Penah Efendi 1722'de Mora'da doğmuş, Mora'nın dinamik kültürel ortamında büyümüş ve 1750'li yıllardan itibaren Osmanlı bürokrasisinde, ağırlıklı olarak maliye departmanında çeşitli görevler almıştır. 1770 yılında Mora'da gerçekleşen isyan sırasında orada kadar bulunmuş, hayati tehlike atlatmış, isyan süresince yaşadıklarını“Mora İhtilali Tarihçesi”adını verdiği verdiği bir eser altında kaleme almıştır. İsyanın ardından 1768-1784 Rus-Osmanlı Savaşı'nda ve devamında yüksek bürokratik görevler almış, savaş sonrası Rus ve Habsburg Avusturya'sı elçileriyle diplomatik görüşmelerde bulunmuştur. Rusya'nın Kırım'ı ilhakının ardından yapılan sayısız meşveret meclisinde dönemin saygın devlet adamlarından biri olarak yer almıştır, fikirlerini paylaşmıştır. Ölümünden hemen önce, kendisinin nizam-ı ekalime dair risale olarak andığı ancak isim vermeyip önceki Mora İhtilali Tarihçesi eserinin sonuna dahil ettiği ve Osmanlı devletinde askeriyeden maliyeye, taşra yönetiminden bürokratik teşkilata kadar yapılmasını önerdiği reformları içeren bir eser kaleme almıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Süleyman Penah Efendi'nin işbu risalesi incelenmiş, görüşleri yorumlanmıştır. Çalışmada Penah Efendi'nin eseri bir modernleşme programı olarak değerlendirilmiştir. Penah Efendi'nin reform önerilerinin üç ana gündem altında toplandımaktadır. Bunlar; merkezileşme, içe dönük genişleme, ve merkantilizm olarak belirmektedir. Merkezileşme nosyonu Penah Efendi'nin düşüncelerinin ana çekirdeğini oluşturmakta, diğer tüm başlıklar bir biçimde bu çekirdeğin etrafında biçimlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the life and ideas of an 18th-century Ottoman bureaucrat Süleyman Penâh Efendi. Penâh Efendi was born in the Morea in 1722 and grown in the dynamic cultural atmosphere of the peninsula. He held various positions in the Ottoman state from the 1750s, mostly in the financial offices. In the Morea Rebellion of 1770, Penâh Efendi was present, and he wrote his memoirs during the rebellion in his History of the Morea Rebellion. During and after the Russo-Ottoman War 1768-1774, he held high posts in the bureaucracy, commissioned to the after-war diplomatic negotiations, and participated in numerous councils held in the capital following the Russian annexation of the Crimea. Shortly before his death, he wrote a treatise mentioned in this thesis as the Order of the Climes as an addendum to his history which reflects the contemporary Ottoman state's pursuit of reform. He wrote his reform suggestions in the topics from military affairs and state finances, to the bureaucratic organization and center-province relations. In the second chapter of this thesis, this treatise was investigated, and his ideas were discussed. Taking his work as a modernization program, the thesis concludes that Penâh Efendi's reforming ideas are targeting three main goals; centralization, interior expansion and mercantilism. The centralization was constituting the core of his reform program as all other issues were determined by it.