Imagining Rûm in Mamluk Cairo: 'Abd al-Bâsiṭ al-Malaṭî and the Ottoman domains
Abdülbâsit el-Malatî'nin eserlerinde Osmanlı tahayyülü
- Tez No: 648264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERENC PéTER CSİRKéS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma bir geç Memlük dönemi alim ve tarihçisi olan Abdübasıt el-Malati'nin eserlerindeki Osmanlı sultanlarının, devlet adamlarının ve Osmanlı entelektüel patronajının yansımalarına dair bir incelemedir. Müellif genel olarak Osmanlı sultanlarını alimlerin cömert hamileri, dönemin hükümdarı II. Bayezid'i ise patronajının yanı sıra bir alim-sultan olarak tasvir etmektedir. Hakkında kapsayıcı bir çalışma bulunmayan el-Malati'nin eserleri, içerikleri ve siyasi bağlamları bakımından incelenecek ve müellifin Osmanlı sultanları ve onlarla ilişkili alimler hakkında ne tür yollarla bilgi edindiği irdelenecektir. Kahire ve İstanbul arasındaki gayriresmi ağlar el-Malati'nin Osmanlı tasavvurunda önemli bir rol oynamıştır. Burada gayriresmi ağlardan kastımız, müellifin Rum diyarından çeşitli alim, tüccar, sığınmacı ve esirlerle diplomatik ve ilmi müesseselerin resmi kanallarının dışında geliştirdiği kişisel ilişkilerdir. El-Malati'nin Osmanlı tasavvurunu tarihsel bağlamında incelemenin ardından tez, müellifin Memlük topraklarındaki mevcut patronajdan memnun olmadığı için Osmanlı yanlısı bir tutum izlediğini öne sürmektedir. El-Malati ve yakın çevresinin incelenmesiyle birlikte çalışmamız, Osmanlı hakimiyeti altındaki Rum diyarının, 1517'de Arap vilayetlerinin ele geçirilmesinden önceki dönemde Memlük topraklarında ikamet eden alimlerin gözünde entelektüel canlılık bakımından görece önemsiz bir konumda olduğu kanısını tartışmaya açmayı önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study of a neglected late Mamluk scholar and historian Abd al-Basit b. Khalil b. Shahin al-Malati with a special focus on the image of the Ottomans and their patronage in his historical works and especially his biographical dictionary. Al-Malati depicts the Ottoman sultans as generous patrons of knowledge and portrays the contemporary Ottoman ruler Bayezid II as a scholar-king. The present thesis attempts to introduce al-Malati and his oeuvre, contextualize his historical works in terms of their genres and political mindset, also searching for how he learned about the Rumi sultans. Informal networks between these two regions played a significant role in al-Malati's description of Ottoman patronage. By informal networks here, we mean al-Malati's encounters with various scholars, merchants, emigres, and captives from the Ottoman lands outside the formal channels of diplomacy and scholarly activities. The thesis also contextualizes al-Malati's observations about Rumi scholars and Bayezid II's patronage and argues that al-Malati's trouble with contemporary Mamluk patronage led him to adopt a pro-Ottoman attitude amid the power struggle between the Mamluks and the Ottomans in the eastern Mediterranean. Building on these points, the study also seeks to problematize the idea that the Ottoman lands were marginal to Islamic learning before the Ottoman conquest of Greater Syria and Egypt in 1517. A careful study of al-Malati and his environment suggests that Ottoman scholarly life was appreciated in Mamluk scholarly circles in the late fifteenth century, already before the Ottoman expansion into the Arab lands.