Bilgi toplumunun gerektirdiği insan gücü nitelikleri açısından toplumdaki bireylerin niteliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 64828
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
VI ÖZET Bu araştırma ile, bilgi toplumunun gerektirdiği insangücü nitelikleri açısından toplumdaki bireylerin sahip oldukları nitelikler ve bu nitelikleri geliştirmeye yönelik davranışları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bilgisayar ve iletişim teknolojisindeki olağanüstü gelişmeler, sosyal yaşamın her alanında köklü bir değişime neden olmuştur. Bilgi birikiminin katlanarak artması, mevcut bilgilerin kısa sürede yetersiz hale gelmesine neden olmakta, bireyleride sürekli bilgilenmeye sevketmektedir. Bireylerin bu gelişmeler karşısında, kendini sürekli yenilemesi, çevresindeki gelişmeleri sürekli takip etmesi, bunu yaşam biçimi haline getirmesi gereklilik haline gelmiştir. Tüm bu özellikler bilgi toplumunun gerektirdiği insan gücü nitelikleridir. Toplumsal gelişmede, nitelikli insan gücünün önemli rol oynadığı bir gerçektir. Toplumların, bireylerinin niteliklerini değerlendirmeleride bir ihtiyaç haline gelmiştir. Araştırma, betimsel alan araştırması modelindedir. Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla 20 soruluk bir anket hazırlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, Uşak Merkez ilk ve ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenler, Afyon Kocatepe Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrenciler, Uşak ili merkezinde kamu ve özel sektörde çalışan memur ve işçiler oluşturmuştur. Örneklemle ilgili olarak; anketin uygulandığı kurumlar ve bireyler random yöntemle seçilmiştir. Anketler, 80 öğretmene, 80 öğretim elemanına, 100 üniversite öğrencisine, 80 memura, 70 işçiye toplam olarak 410 bireye anket uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezleri bilgisayarda Kikare ( Chi-square, x ) Testi ile test edimiştir. Kikare testi için anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma ile ilgili tüm hesaplamalar ve çözümlemeler SPSS FOR WINDOWS 6.01 programından yararlanarak yapılmıştır.vıı Bu araştırmanın sonucunda, araştırmaya katılan bireylerin öğretim elemanları dışında, bilgi toplumunun gerektirdiği insangücü niteliklerini taşımadığı ve niteliklerini geliştirme yönünde çaba göstermedikleri belirlenmiştir. Bireylerin sahip oldukları nitelikler ve niteliklerini geliştirmeye yönelik davranışları ile öğrenim düzeyi, meslek durumu, gelir durumu arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu, cinsiyet arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT With this research, we tried to evaluate indivudial qualifiqations that they have and behaviors towards developing their qualifications in terrras of manpower qualities required for the information society. Magnificent developments in computer and comminucation technology caused a deep change in all field of social life. Cummilative incresing of information causes existened information becoming old in a short period and oriented individual to be informed continuously. It becomes necessity to individuals that in consideration of these development to renew themselves, to follow up development around their environment, to transfer into their life style. All these qualities are manpower qualities that the information society required. It is a reality that qualified manpower has a curical role in social development. Evaluation of the qualifications of indivudials lived in society has become a basic requirement. The research is a field study. A 20 item questinnairel was preapered to collect the research data. Working universe of the research was from Uşak Center Elementary and Secondary schools' teachers, Afyon Kocatepe University's lecturers and it's students, officals and employees that are working at public and private associations in Uşak. For the research sample, public and private associations and indivudials that questionnairs carried out was chosen randomly. Questionnaire were asked to 80 teachers, 80 lecturers, 100 university student, 80 officials and 70 employee totaly 410 indivudials. The hypoyhesis of the research were tested by the Chi-Square (X ) test on the computer. As a measure to X 0.05 was accepted for significance level. All analyses concerning the research were done by using the programme called SPSS FOR WINDOWS 6.01. The research indicate that apart from lecturers, indivudials did not have qualifications that information society required and they did not spend their efforts towards developing their qualifications. There is a significant relation between indivudials' qualifications, their efforts to develope their own qualifications and educational backround, job and their income. But there was no sinificant relation with gender.