606 numaralı Karahisar-ı Sahib şer'iyye sicili
The Karahisar-ı Sahib sancağı şer'iyye sicili with 606 number
  1. Tez No: 64827
  2. Yazar: MUHİTTİN ÖZAŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET 606 NUMARALI KARAHİSAR-I SAHİB ŞER'İYYE SİCİLİ Şer'iyye Sicilleri, mahkemeye intikal eden meseleler ve kadıların verdikleri kararların kaydedildiği defterlerdir. Bu defterler, Osmanlı tarihi araştırmalarında önemli kaynaklardan biridir. Özellikle şehir tarihi çalışmalarında kıymetli bilgileri ihtiva ederler. 606 numaralı Karahisar-ı Sahip Sancağı Şer'iyye Sicili, 1877-1878 tarihinde tutulmuş olup, bu dönemde şehrin sosyal ve iktisadi yapışma ışık tutmaktadır. Bu defterde, Osmanlı muhakeme hukukunun XIX. yüzyılda işleşişi görülmektedir. Ayrıca defterdeki kayıtlardan Afyonkarahisar'da yaşayan halkın sosyal statüsü, kültür seviyesi, iktisadi durumu ve şehrin ekonomik yapısı ile ilgili genel bir bilgiye ulaşılabilmektedir. Bu çalışmada belgelerdeki veriler belli bir plan dahilinde değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Netice olarak XIX. yüzyıl sonlarında Afyonkarahisar'da sosyal ve iktisadi hayatın oldukça hareketli olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The religiouscoust report are the registers of Kadi judgement and the matters passing to the court. This registers are one of the important sources at the Ottoman History Studies. Especially, they consist of important ih formation on the studies of city history. The Karahisar-i Sahib Sanceğı Şeriyye Sicili with 606 number which registired in between 1877 and 1878, makes clear the city's economic and social structure, In the registers, it has been seen the proceedings of the religious court law. Besides, from the registers, are arrived at general in formation about the citizen of Afyon Karahisar's social place, the cultural level, the economic condition, and the economic structure of city. In this study, the data of registers have been şut to an evaluation according to the noticed plan. Finally, it has been understood that the economic and social life of Afyon Karahisar had very dynamic at the last years of nineteenth century.