Best-seller pricing on Amazon.com: A panel vector autoregressive approach
Amazon.com'da liste başı kitap fiyatlandırması: Bir panel vektör otoregresif modelleme yaklaşımı
- Tez No: 648291
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Analitiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amazon, hem kendisinin hem de diğer mağazaların satısını yaptığı geniş ürün çeşidiyle insanların tek bir yerden alışveriş yapabileceği ideal bir site yarattı. Onun geniş ürün seçenekleri, büyük veri tabanlı tavsiye sistemi, hoş kullanıcı arayüzü vb. faktörler müşterileri oradan alışveriş yapmaya, ürünleri keşfetmek için saatler harcamaya çekiyor. Amazon.com'u ziyaret eden bir müşteri; sitenin önerdiği veya bedava kargo koşulunu sağlayan almayı planlamadığı ürünleri de satın almaya meyilli oluyor. Amazon'un yüksek çapraz satış potansiyeli ve müşterilerinin dürtüsel satın alma potansiyeli Amazon'un fiyatlandırmada zararına satış stratejisini kullanmasına zemin hazırlıyor. Amazon'un liste bası kitapları zararına sattığı biliniyor ancak stratejisini belirlerken hangi faktörlerin etkili olduğu hakkında bilgi kısıtlı. Bu çalışmada anahtar pazar özelliklerinin Amazon'daki indirimlere ve birbirlerine etkisini gözlemliyoruz. Panel vektör otoregresif modelleme ile 500 kitabın 31 günlük 15500 gözlemini içeren beş endojen değişkeni (indirim, satış sıralaması, liste fiyatı, müşteri kritiği, ve mağaza sayısı) ve bir dışsal değişkeni (format) kapsayan panel zaman serisi veri setini inceliyoruz. Panel vektör otoregresif modelleme ile değişkenlerin önceki günlerde gözlenen değerlerinin diğer değişkenlere olan etkilerini de göz önünde bulunduruyoruz. Sonuçlarımız Amazon.com'da daha yüksek indirimlerin daha iyi satış sıralaması, daha yüksek liste fiyatı, daha yüksek müşteri kritiği olan ya da daha az sayıda mağaza tarafından satılan kitaplara olduğunu gösteriyor. Ayrıca, bu değişkenlerin birbirlerine olan etkilerini de gösterdik. Bizim çalışmamız Amazon pazarının dinamiklerini gözlemleyen az çalışmadan bir tanesi.
Özet (Çeviri)
Amazon has created an ideal stop for one-stop shopping with its broad assortment of products sold by Amazon itself and other retailers. Its huge selection of products, big data-driven recommendation system, nice user interface, and many other factors entice consumers to shop there, and spend hours to discover items. A customer who visits Amazon.com is likely to buy unplanned items website recommends or that fulfill the condition for free delivery. High cross-selling potential of Amazon, and consumers' high impulse buying potential facilitate using loss leader strategy. It is known that Amazon.com sells best-seller books at below cost, but there is limited understanding of the factors that influence pricing decisions of this company. In this study, we observe how key market characteristics impact discounting decisions of Amazon and how all these variables affect each other in this marketplace. We conduct Panel Vector Autoregressive modelling on a panel time series dataset with 15500 observations on 5 endogenous variables (discount, sales rank, list price, customer review and number of sellers) and 1 exogenous variable (physical format) of 500 books for 31 days. By using Panel Vector Autoregressive modelling, we also take the impact of previous days' observations into consideration in explaining the relationship. Our results suggest that on Amazon.com discounts are deeper for books with better sales ranks, higher list prices, higher customer reviews, or lower number of sellers. We also demonstrate the effects of these variables to each other. Our study is among the few that observe dynamics of Amazon marketplace.