حاشية أحمد بن يحيى بن محمد بن سعد الدين مسعود بن عمر التفتازاني الهروي (ت916ه) على شرح الوقاية لصدر الشريعة الثاني من كتاب المكاتب إلى نهاية المخطوط(دراسة وتحقيق)
Ḥaşiyetu Aḥmed b. Yaḥya b. Muḥammed b. Sa'düddîn Mes'ûd b. Ömer et-Teftâzânî El-Herevî (ö. ‏916‏h) Ala Şerḥi'l-Viḳaye li-Sadrüşşerîa min Kitabi'l-Mukâtib ila Nihayeti'l-Maḫṭuṭ adlı eserin tahkik ve neşri
  1. Tez No: 935068
  2. Yazar: RİAN SHAKİR MOHAMMED ALİ AL QIRMIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DERSHWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez، Haşiyetü Ahmed B. Yahya B. Muhammed B. Sa'düddîn Mes'ûd Ömer et-Teftâzânî El-‎Herevî Alâ Şerhi'l-Vikâye li Sadrü'ş-şerîʿa (ö. ‎‏916‏‎ h.) başlıklı haşiyenin anlaşılabilmesi için ‎ciddi bir girişim olacak ve akademik olarak tahkik edilecektir. İmam Herevî'nin fıkhına dair ‎büyük hazinelerden ve faydalı kitaplardan biridir. Fıkıh ilmine olan büyük sevgimden dolayı، ‎tezimin konusunun içtihat metinlerinden biri olmasına karar verdim. Bunun üzerine bu haşiye ‎üzerine çalışma ve inceleme yaparak yayımlayacağım ve öğrencilerin erişimine sunacağım. ‎Araştırmada aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok önemli sonuca ulaşıldı: Mahtutun ‎müellifi et-Teftâzânî'ye yapılan atfın doğruluğunu tasdiklemek; bu، kitap ve sanat isimleri ‎hakkında Kâtib Çelebi'nin Keşfü'z-Zunûn، Ziriklî'nin Kitabü el-Aʿlâm ve diğer haşiyelerin ‎doğruluğunu teyit etme konusunda güvenilir olan diğer kaynaklar gibi saygın kaynaklara atıfta ‎bulunduktan sonradır. Öyle ki çoğunluk Haşiyetü Alâ Sadrü'ş-şerîʿa es-Sânî li Vikayetü'r ‎Rivaye fi Mesailil Hidaye -Hafidü's Sa'd- Ahmed B. Yahya B. Muhammed B. Sa'düddîn Mes'ûd ‎Ömer et-Teftâzânî El-Herevî başlıklı haşiyeyi işaret etmektedir. Mahtutta ayrıca diğer (Hanefi ‎olmayan) mezheplerin söz ve görüşlerinin bir anlatımı da yer almaktadır. Bu، onu mezhepler ‎arasındaki ihtilafı aktarma konusunda muteber bir kitap haline getiren şeydir. Musannifin ‎haşiyelerinde، kitapların dizilişi ve fıkıh bölümleri bakımından Kitabü'l Hidâye'yi takip eden ‎el-Vikâye metniyle ilgili çalışmayla aynı yöntemi izlediğini görüyoruz
Özet (Çeviri)
This thesis، titled“ḥāshīt aḥmd bn īḥī bn mḥmd bn sʿd d'dīn msʿūd bn ʿmr t-tftāzāni l-hrwy ʿl shrḥ l-ūqāīt lṣdr sh-shrīʿt t-thānī”is a scientific attempt to identify this book and discuss it academically، as it is one of the great treasures and useful books in the jurisprudence of Imam l-hrwy. ‏ Because of my interest in jurisprudence، I selected to do my dissertation on one of the jurisprudential manuscripts، which I would analyze، verify، publish، and make available to students. The research led to several significant findings، including: proving the manuscript's identification to its author، Al-Taftazani; After consulting reliable sources، such as ḥāj khlīfa“kshf ẓ-ẓnūn”and the book“Al-A'lam”by Al-Zirikli، we verified the correctness of the attribution of the footnote to the author، as the majority referred to it under the title“ḥāshīt aḥmd bn īḥī bn mḥmd bn sʿd d'dīn msʿūd bn ʿmr t-tftāzāni l-hrwy ʿl shrḥ l-ūqāīt lṣdr sh-shrīʿt t-thānī”The text also included a presentation of other sects' sayings and beliefs (other than the Hanafi school)، which made it a reliable source for transmitting sectarian conflict. The work in its Hashia followed the same mechanism as Matn al-Wiqaia's work، which was based on the Hidaia method In terms of the order and jurisprudential chapters.