The decision to stay loyal or defect: The impact of polarization on vote switching
Sadık kalma ya da ayrılma kararı: Kutuplaşmanın oy değiştirme üzerine etkisi
- Tez No: 648328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT MORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, çok sayıda ülkeyi içeren, kesitsel bir veriseti kullanarak, bireylerin çeşitli siyasalara dair değerlendirmelerinin, duygusal polarizasyon düzeylerine bağlı olarak, peş peşe iki seçim arasındaki oy değiştirme eğilimleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Tezin teorik çerçevesi literatürde uzun yıllardır tartışılagelen siyasa temelli ve ideolojik oy verme davranışları ile bireylerin diğer tutum ve görüşleri, örn. partizan kimlikleri, ile ilgili oy verme teorileri üzerine kurulmaktadır. Ampirik bulgular siyasa temelli değerlendirmelerinin oy değiştirme olasılığı üzerindeki etkisinin, incelenen siyasalar arasında değişmekle birlikte, bireylerin duygusal kutuplaşma seviyeleri arttıkça azaldığını göstermektedir. Ampirik analizler, ekonomi, sağlık, iş ve sanayi gibi siyasa alanlarında ana hipotezlere destek sunmakta, böylelikle oy verme ve ekonomik oy verme teorilerine karşı sonuçlar öne sürmektedir. Bu tezin bir diğer önemli bulgusu da düşük ve yüksek seviyelerde parti kutuplaşmasına sahip sistemler arasında oy değiştirme olasılıklarında gözlemlenen farklılıklardır. Ayrıca, yüksek oranda kutuplaşmış partiler ve seçmenleri sebebiyle, Haziran 2015 seçimlerinde Türkiye'de oy kullanma davranışı bu araştırma için ilgi çekici bir bulmaca ve ayrı bir vaka çalışması olarak incelenmektedir. Türkiye üzerine yapılan ampirik analizler, seçim öncesi kötüleşen makroekonomik göstergeler seçimin ana belirleyicilerinden biri olsa da bu durumun seçmenlerin oy tercihlerini değiştirmedeki etkisinin ülkedeki yüksek ve ar- tan duygusal kutuplaşma ile sınırlı olduğunu göstermektedir. Son olarak, bireylerin politika değerlendirmelerinin farklı seviyelerdeki duygusal kutuplaşmalarına bağlı olarak, oy tercihleri üzerindeki etkisine yönelik ampirik bulgular sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of individuals' policy evaluations on their propensity to switch parties between two consecutive elections as conditional on individuals' varying levels of affective polarization by employing a cross-sectional dataset. The theoretical framework builds upon policy and non-policy related voting theories, including but not limited to partisan identification. Albeit varying extents, the findings suggest that the effect of policy evaluations on the probability of switching votes decreases as affective polarization increases. The analyses present empirical support for the main hypothesis for policy domains such as economy, health, and business and industry, thus presenting a counter-argument towards issue voting and economic voting theories. Another important finding of this thesis is the difference in probabilities of vote switching between lowly and highly polarized systems. Fur- thermore, due to its polarized party and electoral politics, Turkish voting behavior in the June 2015 elections presents itself as an intriguing puzzle and a case study for this research. The empirical analyses suggest that even though the deteriorating economic conditions were one of the main determinants of the elections, their effect on vote switching are alleviated by high and increasing levels of affective polarization the country. Lastly, empirical evidence is provided for the effect of individuals' policy evaluations on their vote choices conditionally on varying levels of affective polarization.