İhmali suçlar
Crimes of omission
- Tez No: 648347
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 409
Özet
Suçlar hem aktif bir davranışla icrai olarak hem de pasif bir davranışla ihmali olarak işlenebilir. Ancak vurgulamak gerekir ki, icrai ve ihmali davranışla işlenen suçlar arasında önemli farklılıklar vardır. İcra, silahla ateş etme ya da bir eve girme gibi aktif davranışla bir şey yapmaya işaret eder. Buna karşılık ihmal, bir şey yapmaktan kaçınma, hareketsiz kalma anlamına gelmektedir. Örneğin, kasten öldürmede genellikle icrai bir fiil söz konusudur. Çünkü fail mağduru bir silah ya da bıçakla yardımıyla öldürmüştür ve bunlar aktif birer davranıştır. Peki ya bir anne, küçük bebeğini terk ederek açlıktan ölmesine izin vermiş ise ne şekilde hareket edilecektir? Bu örnekte, annenin, silahla ateş ederek mağduru öldüren fail gibi bebeğini katlettiği söylenemezse de, muhtemeldir ki genel kanı yine de bebeğin ölümünden annenin sorumlu olacağı yönündedir. Günümüzde suçların büyük bölümü icraidir. Bununla beraber ihmali davranışla işlenen suçların sayısı da, teknolojik gelişmeler nedeniyle her geçen gün artmaktadır. Örneğin; maden, iş veya trafik kazaları sıklıkla ihmali suçlara sebebiyet vermektedir. Buna rağmen suç genel teorileri, kasten ve icrai davranış üzerine inşa edilmiş görünmektedir. Bu yaklaşım, ihmali suçların yapısının icrai suçlardan farklılaşması nedeniyle mazur görülebilir. Ancak ihmali suçların teorik bakımdan açıklığa kavuşturulması, ceza hukukundaki birçok güncel problemlerin çözümü bakımından bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle doktora tez konusu olarak“ihmali suçlar”başlığını tercih etmiş bulunmaktayız. İhmali suçlara ilişkin Türk doktrininde oldukça sınırlı sayıda bilimsel eserin olması da tez konusu olarak bu başlığı tercih etmemizde önemli bir etken olmuştur.
Özet (Çeviri)
Crimes can be committed both behavior of commission and act of omission. It must be noted there are many key distinctions between crimes of omission and commission. Commission refers to the doing of an active act like firing gun or breaking into a house. Omission is the opposite, it means refraining from doing something, fail to act. For example, when we talking about homicide generally there is a commission. Because the perpetrator kill the victim with a gun or knife and it is an active conduct-act. What if a mother were to abandon her baby, letting the baby starve to death? The mother has not murder the baby in the same way that a shooter has killed his victim but most people would probably say that she is still responsible for death of baby. Today, most types of crime are committed with commission. However number of crimes of omission are increasing day by day because of technological progress. For example; mining, labor or traffic accidents often cause crimes of omission. Although increasing number of crimes of omission, general crime theories are established based on crimes what is commited deliberate and with act of commission. This approach is acceptable because omissions differ from commissions at many points. On the other hand, there is no doubt that clarifying of omissions are very important for solving some theoretical and practical problems of today criminal law. So we select to the this topic for our doctoral thesis. There are limited number of academic studies in Turkey regarding crimes of omission is an important motivation for select to the this topic.