The politics of Persian historiography at the Court of Süleyman: Shah Qasim and his Kanz al-Javahir
Süleyman'ın sarayında Farsça tarih yazımı politikası: Şah Kasım ve Kanz al-Javahir
  1. Tez No: 648346
  2. Yazar: FURKAN IŞIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERENC PéTER CSİRKéS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, I. Süleyman (h. 1520-1566) tarafından görevlendirilmiş Şah Kasım'ın (ö. 1539-1540) Farsça yazılmış Kanz al-javahir al-saniya fi'l-futuhat al-Sulaymaniya (Süleyman'ın Fetihlerindeki Yüce Mücevherlerin Hazinesi) adlı kitabını incelemektedir. Şah Kasım'ın bu kitabı, Irak ve İran'ın Farsça konuşan elitlerine Osmanlı yönetimini meşru kılmak amacıyla yazdığını iddia eder. Süleyman ve sarayının bu görev için Şah Kasım'ı seçmesinin nedenleri ise, onun Tebriz'den gelen bir göçmen, Timurlu tarih yazımı geleneğine hakim ve inşa sanatında uzman olmasıdır. Bazı tarihçilerin Kanz al-javāhir'in önemine işaret etmelerine rağmen, bu eserin biçimsel, edebi ve tarihi özellikleri henüz derinlemesine incelenmemiştir. Bu nedenle bu tez, ihmal edilen bir kroniği literatüre sunmayı ve onu, binyılcılık beklentilerinin ve cihan hakimiyeti iddialarının doruğa çıktığı bir döneme konumlandırmayı hedefler. Bu bağlamda, Şah Kasım'ın Süleyman'ı tasvir etmek için kullandığı sıfatlar yeni boyutlar kazanır. Ayrıca bu tez, Süleyman'ın hükmünün ilk yıllarında Sultan olarak kendi otoritesini nasıl kurduğunu inceler.
Özet (Çeviri)
The present thesis discusses Shah Qasim's (d. 1539-1540) Kanz al-javahir al-saniya fi'l-futuhat al-Sulaymaniya (Treasure of the Brilliant Jewels among the Conquests of Süleyman), a chronicle in Persian commissioned by Süleyman I (r. 1520-1566). It claims that Shah Qasim produced this work to legitimize Ottoman rule in the eyes of Persian speaking elites of Iraq and Iran. Süleyman and his court chose Shāh Qāsim for this job because he was an emigre from Tabriz, who absorbed the Timurid way of history-writing and was a master in the chancery style. While some historians have pointed out to the significance of the Kanz al-javāhir, none of them has examined its stylistic, literary, and historical features thoroughly. Thus, this thesis aims to present an oft-neglected Persian chronicle to scholarship and situates it in an age when millenarian expectations and claims to universal sovereignty climaxed. In that context, Shah Qasim's epithets to portray Süleyman as the ideal ruler gains new dimensions. In addition, it examines the first years of Süleyman's reign in order to understand how Süleyman had established his authority as the ``Sultan''.