Altmış yaş üstü bireylerin yaşam kalitesini etkileyen yönetsel ve aktivite içerikli faktörlerin incelenmesi
Examination of managerial and activity factors affecting the quality of life of individuals over 60 years of age
  1. Tez No: 648365
  2. Yazar: FATİH KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. K. ALPARSLAN ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı; Fiziksel ve zihinsel aktivite yapan ve yapmayan altmış yaş üstü bireylerin yaşam kalitesi ve diğer özellikleri arasındaki farkı ve ilgili parametreler arasındaki ilişkileri belirlemektir. Çalışmanın diğer amacı ise; ilgili kurumlarda çalışan yönetici ve personelin egzersiz yaptırmak üzere istihdam edilmesi düşünülen personelin nitelik ve niceliksel özelliklerini ortaya koymaktır. Çalışmanın ilk bölümünde; altmış yaş üstü toplam324 (n=208) kadın ve (n=116) erkek gönüllüye anket ve ölçekler uygulanmıştır. Araştırmaya katılan altmış yaş üstü bireyler için düzenlenmiş olan kişisel bilgi ve Fiziksel aktivite belirleme anket formu, Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği (PASE) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümüne ise; 23 yönetici ve çalışan (n=16) kadın ile (n=7) erkek gönüllü katılmıştır. Araştırmaya katılanlara“Yaşlı Evleri Çalışan ve Yöneticileri Bilgi Anketi”uygulanmıştır. Çalışmadan sonucunda; fiziksel aktivite yapan ve yapmayan bireylerin, yaşam kalitelerin farklı olduğu görülmektedir(p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this researchis to determine the difference between on quality of life of individuals over the age of sixty and over who do physical and mental activity and not and the related parameters. Another aim of the study is; to reveal some qualitative and quantitative characteristics of the personnel that are considered to be employed by managers and personnel working in related institutions for exercise Method: In the first part of the study; A total of 324 (n = 208) women and (n = 116) male volunteers over the age of sixty participated. Study Questionnaire and scale were applied to individuals who participated in activities in institutions serving individuals over the age of sixty.“Personal Information and Physical Activity Level Questionnaire Form for the Elderly, Physical Activity Scale for the Elderly (PASE) and Quality of Life Scale”were applied to the participants of the research. In the second part of the study; 23 managers and employees (n = 16) and men (n = 7) volunteers participated.“Elderly Houses Employees and Managers Information Questionnaire”was applied to the participants. Findings: İndividuals who do physical activity have been found to have a high quality of life (p0,05).