Fertil ve infertil bireylerde metil arjinin düzeyleri
Methyl arginine levels in fertile and infertile individuals
- Tez No: 648384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnfertilite, reprodüktif dönemde olan bir çiftin herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın, en az bir yıl düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmaması olarak tanımlanır. Tüm dünyada yaşayan insanlar için gerek tıbbi gerekse sosyopsikolojik açıdan en temel klinik problemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Erkek infertilitesinin yaklaşık %40-60'ında altta yatan neden bilinse de birçoğunda etken ortaya konamamakta (%15) ve açıklanamayan infertilite olarak kabul edilmektedir. Metil arjininler; asimetrik dimetilarjinin (ADMA), simetrik dimetilarjinin (SMDA), monometilarjinin (L-NMMA) olarak üç şekilde bulunur. Metilarjininler proteinlerde bulunan arjinin rezidülerinin metilasyonu sonucu oluşurlar. ADMA, endojen Nitrik Oksit Sentaz Enzimi inhibitörüdür. ADMA'nın endotel disfonksiyonu ve aterosklerozda rol alabileceği gösterilmiştir. Çalışmamızı Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Polikliniğine başvuran 30 oligozoospermi hastası ile normozoospermili (kontrol grubu) 30 sağlıklı birey oluşturmuştur. Bireylerden alınan kan örneklerinden serum-metilarjinin düzeyleri Sıvı Kromatografi – Tandem Kütle Spektrometre ile analiz edildi. Oligozoospermi hasta gurubunun serum ADMA düzeyi (0.38±0.07), normozoospermi grubunun serum ADMA düzeyine (0.35±0.05) göre anlamlı bir şekilde (p=0,046) yüksek bulunmuştur. Oligozospermi hastalarında ADMA ile SDMA (r=0.686, p=0.000), HArg ile SDMA (r=0.611, p=0.001), Sitrulin ile L-NMMA (r=0.595, p=0.001) aralarında pozitif korelasyon gözlendi. Sonuç olarak çalışmamızda, oligozoospermili bireylerin serum ADMA düzeyleri, normozoospermili bireylere göre istatistiki olarak anlamlı düzeyde yüksek, SDMA, Arjinin ve HArg seviyelerinindeki artma ve L-NMMA ve Sitrulin seviyelerinde azalma anlamlı değildi. Sperm konsantrasyonu düşük olan bireylerde ADMA seviyesi yüksek bulundu. Çalışmamızda; fertil ve infertil bireylerin metil arjinin düzeylerinin ölçülerek teşhis ve tedavi aşamasında metil arjininlerin rolünü belirlemek açısından önem arzetmektedir. Ayrıca çalışmamız sonucunda ereksiyon difonksiyonu olan hastaların ejakülat alınmadan ve spermiogram testi yapılmadan önce kan örneklerinden metil arjinin düzeylerinin infertil veya fertil erken tanısının biyobelirteç parametresi olabileceği kanısındayiz.
Özet (Çeviri)
Infertility is defined as lack of pregnancy despite regular sexual intercourse by a couple at reproductive period for at least one year. It is accepted as one of the most basic clinical problems all over the globe for both medically and socio-psychologically. Although 40% to 60% of underlying cause of male fertility is known, the exact cause may not be revealed in many of the cases (15%); these cases are accepted as unexplained infertility. Methyl arginines exist in three forms including dimethyl arginine (ADMA), symmetrical dimethyl arginine (SDMA), and monomethylarginine (L-NMMA). Methylarginins arise from methylation of residues of arginin which exists in proteins. ADMA is the inhibitor of endogenous Nitric Oxide Synthase enzyme. It was dfemonstrated that ADMA may take a role in endothelial dysfunction and atherosclerosis. This study included 30 patients with oligospermia who have referredto Urology Polyclinic of Medical Faculty within Selcuk University, and 30 healthy individuals with normospermia (control group). Blood samples were collected from the participants, and methylarginin levels in the serum were analysed through Tandem Mass Spectrometer. Serum ADMA level of the patient group with oligozoospermia (0.38±0.07) was significantly higher than serum ADMA level of the normozoospermiia control group (p=0.046). In patients with oligozoospermia; a positive correlation was observed between ADMA and SDMA (r=0.686, p=0.000); HArg and SDMA (r=0.611, p=0.001); and Citruline and L-NMMA (r=0.595, p=0.001) Consequently, serum ADMA levels of the patients with oligozoospermia were significantly higher than individuals with normozoospermia; the increase in SDMA, Arginine and HArg levels, and the decrease in L-NMMA and Citrulibe were not statistically significant. ADMA level was found higher in the individuals with lower sperm concentration. Measurement of methyl arginine levels in fertile and infertile individuals enrolled in this study is important in order to determine the role of methyl arginines at diagnosis and treatment stages. Furthermore, we believe that methyl arginine levels in blood samples may be a biomarker for early diagnosis of fertility and infertility before collection of ejaculate from the patients with erectile dysfunction and running the spermiogram test.