Spatial and social changes of urban parks on Atatürk boulevard, Ankara
Ankara Atatürk bulvarı üzerindeki kentsel parkların mekansal ve sosyal değişimleri
  1. Tez No: 648386
  2. Yazar: AYLİN ALİCANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kent parkları şehirlerin vazgeçilmez bileşenleridir. Şehirlere ekolojik, rekreasyonal, estetik, ekonomik ve sosyal katkılar sağlarlar. Özellikle batı dünyasında gerçekleşen sanayi devriminden sonra, bireyler doğa ile bağ kurmak için gündelik hayatlarında kent parklarına ihtiyaç duymuşlardır. Ankara bağlamında cumhuriyet dönemine kadar kent parkları kent hayatının bir parçası olmamışlardır. Bu dönemde Türkiye'nin yeni başkentinde kent parklarını inşa etmenin temel amacı, modern bir kentsel mekansallık yaratarak genç cumhuriyet ideolojisini temsil etmek ve sürdürmekti. Ankara'nın 1924'te Lörcher ve 1928 yılında Jansen tarafından yapılan ilk planları, kentin diğer bölümleriyle birleşen kapsayıcı yeşil bir yapıya sahipti. Jansen tarafından tasarlanan bu bütünleşik yeşil yapı, 1957 Uybadin-Yücel Ankara imar planında görülebileceği gibi zaman içinde önemli ölçüde yıkılmıştır. Şehrin ana ekseni olan Atatürk Bulvarı, Ankara'nın önemli kamusal mekanı olarak önerildiği için, çevresinde farklı ölçek ve konseptler sahip birçok kent parkı bulunmaktadır. Bu çalışma Atatürk Bulvarı'ndaki yedi kent parkının geçmişteki ve günümüzdeki mevcut koşullarını incelemektedir. Bunlar Gençlik Parkı, Abdi İpekçi Parkı, Zafer Parkı, Güven Park, Milli Egemenlik Parkı, Kuğulu Parkı,ve Seğmenler Parkı'dır. Bu araştırma parkları Ankara şehir merkezinde yer alan düğüm noktaları olarak önermektedir. Bu anlayış içerisinde parkların morfolojileri, deneyimleri ve işlevleri karşılaştırmalı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Urban parks are essential components of cities. They have ecological, recreational, aesthetic, economic, and social contributions to cities. Especially after the industrial revolution of the Western world, individuals needed urban parks in order to bond with the nature in their urban everyday life. Within the context of Ankara, urban parks have not been a part of social life until the republican era. In this period the major aim of building urban parks in the new Turkish capital was to maintain and symbolize the ideology of the new republic through creation of a modern urban spatiality. The first plans of Ankara made by Lörcher in 1924 and Jansen in 1928 had an inclusive green structure, which was unifying with the other parts of the city. This unified green structure designed by Jansen has been destroyed dramatically in time as it can be seen in 1957 Uybadin-Yücel Ankara development plan. Since Atatürk Boulevard, the main axis of the city, was suggested as the significant public space of Ankara, there located many urban parks of different scales and concepts near to it. This study examines past and current conditions of seven urban parks which are on Atatürk Boulevard. These are Gençlik Park, Abdi İpekçi Park, Zafer Park, Güven Park, Milli Egemenlik Park, Kuğulu Park, and Seğmenler Park. This research suggests parks as nodes in the city center of Ankara. Within this conception, morphologies, experiences and functions of the parks are studied in a comparative way.