Hipoksik MCF 7 meme kanseri hücre kültüründe glukoz katabolizmasının araştırılması
The investigation of glucose catabolism in hypoxic MCF-7 breast cancer cell culture
- Tez No: 648388
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BİLDİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada hipoksinin MCF-7 kanser hücrelerinin glukoz katabolizması üzerine olan etkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Normoksi ve hipoksi ortamlarına yerleştirilen kanser hücreleri belirli inkübasyon süreleri (3, 6, 12, 24 ve 48 saat) boyunca farklı konsantrasyonlarda (0, 5.5, 15 ve 55 mM) glukoza maruz bırakılmıştır. Oksijen gerilimi ve glukoz miktarının hücrelerin canlılığı üzerine etkisini belirleyebilmek adına tüm uygulama gruplarında WST-1 canlılık analizi gerçekleştirilmiştir. Normoksik ortamda konsantrasyona bağlı olarak 12. saatten sonra canlılık oranlarının arttığı tespit edilmiştir. Hipoksik ortamda hem zamana hem de konsantrasyona bağlı bir şekilde canlılık oranlarının kademeli olarak artış gösterdiği belirlenmiştir. Hücre lizatlarındaki glikolitik metabolizmayı yansıtan kilit enzimlerin (hekzokinaz-2 ,fosfofruktokinaz P, piruvat kinaz M2, laktat dehidrogenaz A, glukoz-6-fosfat dehidrogenaz) ELISA yöntemi ile miktar tayini gerçekleştirilmiştir. Ekstrasellüler laktat düzeyleri ve glukoz miktarları kolorimetrik yöntemle tayin edilmiştir. Glukoz ve oksijen düzeylerinin hücrelerin göç etme potansiyelleri üzerine etkisini görebilmek adına ise yara iyileşmesi testi yapılmıştır. Yüksek konsantrasyonda glukoz içeren grupların hipokside normoksiye kıyasla glukoz tüketiminin daha fazla olduğu (12.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to show the effects of hypoxia on glucose catabolism of MCF-7 cancer cells. Cancer cells placed normoxia and hypoxia environments were exposed to glucose at different concentrations (0, 5.5, 15 and 55 mM) for certain incubation times (3, 6, 12, 24 and 48 hours). WST-1 viability analysis was performed in all application groups to determine the effect of oxygen tension and glucose amount on cell viability. In the normoxic environment, viability rates increased after 12th hour depending on the concentration. In the hypoxic environment, a gradual increase in viability rates depending both on time and concentration was determined. Quantification of key enzymes (hexokinase-2, phosphofructokinase P, pyruvate kinase M2, lactate dehydrogenase A, glucose-6-phosphate dehydrogenase) reflecting glycolytic metabolism in cell lysates was performed by ELISA method. Extracellular lactate levels and glucose levels were determined by colorimetric method. To see the effect of glucose and oxygen levels on the migration potential of cells, a wound healing test was performed.