Recognition of sequential harmonic and inharmonic sound sequences investigated by behavioral and electrophysiological studies
Sıralı harmonic ilişkiye sahip olan ve olmayan ses dizilerinin tanınmasının davranışsal ve elektrofizyolojik çalışmalarla incelenmesi
  1. Tez No: 648427
  2. Yazar: FİLİZ TEZCAN SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Birbirini takip eden veya eş zamanlı olarak sunulan iki sesi dinlerken uyum derecesi, temel frekanslarının oranı ile ilişkilidir. Daha basit frekans oranına sahip sesler daha uyumlu olarak algılanır. Bu tezde, aynı 10 notadan oluşan ve aynı kontura sahip ancak notaların sunuluş sırası farklılık gösteren iki melodi üretildi. Böylece ardışık notalar arasında farklı harmonik ilişkiler oluşturuldu. Müzisyen olmayan katılımcılardan hangi melodinin (harmonik veya harmonik olmayan ses dizileri) daha uyumlu olduğunu seçmeleri istendi. Her iki melodinin tercih edilme oranın, birbirinden önemli ölçüde farklı olmadığı görüldü. Ancak, harmonik ses dizisinin bir notasında meydana gelen aynı miktardaki frekans değişikliğinin fark edilmesinin, harmonik olmayan ses dizilerine kıyasla daha kolay olduğu bulundu. Harmonik dizideki frekans değişikliğini fark etme performansının daha iyi olmasını, seslerin birbirleriyle olan harmonik ilişkilerinden dolayı beyinde daha iyi kodlanması ve duyulacak bir sonraki sesle ilgili daha yüksek seviye bir beklenti oluşturmasıyla ilişkili olabileceği varsayıldı. Bellek yükü hipotezini test etmek için bir EEG deneyi yapıldı ve sürekli ön negatifliği (SAN) genliği ve alfa / beta salınımlarının gücü, çalışma belleği yükünün bir ölçüsü olarak karşılaştırıldı. Her iki ses dizisi için SAN genliği, çalışma belleği yükünde bir fark ortaya koymadı. Ancak frontal korteksteki beta ve gama salınımı gücü, uyaran sunumunun sonlarında harmonik diziler için daha düşüktü. Bu da harmonik diziler için daha kararlı bir bellek izi olduğunu düşündürmektedir. Eşleşmeyen uyaranlar, harmonik durum için daha yüksek genliğe sahip bir P3b sinyalini ortaya çıkardı. Bu sonuç, P3 sinyalini etkileyen diğer tüm parametreler deneyde iyi kontrol edildiğinden, harmonik durum için daha yüksek bir seviye beklentinin oluştuğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Consonance rating when listening to the two consecutive or simultaneously presented sounds is associated with the ratio of their fundamental frequencies. The simpler ratio is perceived as more consonant. In this thesis, two melodies that consist of the same 10 tones were generated. Melodies had the same contour but differed with the order of tones so formed different harmonic relations between consecutive tones. Non musician participants were asked to choose which melody (harmonic or inharmonic tone sequences) was more consonant and the rating for each melody was not significantly different than each other. However, it was easier for them to notice the same amount of frequency change that occurs in one note of the harmonic sound sequence. Results suggest that better performance of the recognition task for harmonic sequence is related to better encoding and building a higher level expectation due to harmonic relations of sounds. An EEG experiment was conducted to test memory load hypothesis. The sustained anterior negativity (SAN) and power of alpha/beta oscillations were compared as a measure of working memory load. Amplitude of SAN did not reveal a difference in working memory load. However, beta and low gamma power was lower for harmonic sequences in the frontal cortex at the end of the stimulus presentation which suggests a more stable memory trace for harmonic sequences. Nonmatch stimulus elicited a P3b signal with higher amplitude for harmonic condition. This result suggests that a higher level expectation occurs for harmonic condition as all the other parameters that affect P3 signal were well controlled in the experiment.