Matematik öğrenme güçlüğü yaşayan ilkokul öğrencilerine yönelik öğretim uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of teaching applications for primary school students living mathematics learning disability
- Tez No: 648432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİP BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilere yönelik öğretmen yeterlikleri ve matematik öğrenme güçlüğüne yönelik görüşlerinin matematik öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilere yönelik öğretim uygulamaları ile uyumunu değerlendirmektir. Araştırma karma yöntem desenlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılarak yürütülmüştür. Sınıf Öğretmenlerinin Öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilere yönelik öğretmen yeterliklerini belirlemek amacıyla Keskin, Korkut ve Can(2016) tarafından geliştirilen“Öğrenme Güçlüğü Yaşayan Öğrencilere Yönelik Öğretmen Yeterlilikleri Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekten farklı düzeylerde puan öğretmenlerden, sınıfında matematik öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencisi bulunan araştırmada yer almaya gönüllü sınıf öğretmenlerinin bir matematik dersi gözlemlenmiş ve ardından yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilere yönelik öğretmen yeterlikleri belirlenirken, cinsiyet, öğrenim durumu, kıdem, öğrenme güçlüğüne yönelik ders alma, öğrenme güçlüğüne yönelik hizmetiçi eğitim alma, geçmişte öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencisi olma ve öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencisi olma değişkenlerine göre incelenmiş ve veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Gözlem ve görüşmeler neticesinde elde edilen nitel verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilere yönelik öğretmen yeterlikleri ölçeğinden elde edilen bulguların analizinde öğretmenlerin yeterlikleri çok katılıyorum(=4.16)düzeyinde çıkmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin, öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilere yönelik öğretmen yeterlikleri cinsiyet, öğrenim durumu, kıdem, öğrenme güçlüğüne yönelik ders alma, öğrenme güçlüğüne yönelik hizmetiçi eğitim alma, geçmişte öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencisi olma ve öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencisi olma değişkenlerine göre farklılık göstermemektedir. Gözlemden elde edilen bulgular çerçevesinde öğretmenlerin genel olarak matematik öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilere yönelik uygulamalar gerçekleştirmedikleri, sınıf ortalamasına yönelik etkinlik ve sorular ile dersi devam ettikleri gözlenmiştir. Görüşme formundan elde edilen veriler doğrultusunda ise öğretmenlerin matematik öğrenme güçlüğüne yönelik bilgilerinin yetersiz olduğu anlaşılmıştır. Araştırmada ölçek, gözlem ve görüşme forumlarından elde edilen verilerin karşılaştırmalı analizi sonucunda sınıf öğretmenlerinin, öğrenme güçlüğüne yönelik öğretmen yeterlikleri ile görüşlerinin, matematik öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilere yönelik öğretim uygulamaları ile örtüşme oranlarının düşük olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the compatibility of classroom teachers '“teacher competencies for students with learning disabilities”and“views on math learning disabilities”with teaching practices for students with math learning disabilities. The research was conducted using an explainer sequential pattern from mixed method patterns. The“teacher competencies scale for students with learning disabilities”developed by Keskin, Korkut and Can(2016) was used to determine teacher competencies of classroom teachers for students with learning disabilities. A math lesson was observed by classroom teachers who volunteered to participate in the study, which found students with math learning difficulties in their classroom where the scale was applied. Semi-structured interviews were then conducted with these teachers. Teacher competencies for students who have learning disabilities in classroom teachers were examined according to the variables of gender, learning status, seniority, taking lessons for learning disabilities, receiving in-service training for learning disabilities, being students with learning disabilities in the past and being students with learning disabilities.. The data obtained were analyzed using the SPSS package program. Descriptive analysis and content analysis methods were used to analyze the qualitative data obtained as a result of observations and interviews. In an analysis of the findings from the scale of teacher competencies for students with learning difficulties, teachers ' competencies were found to be at the level of very agree (=4.16). According to the findings, teachers for students with learning disabilities, teacher qualifications, gender, education status, veteran status, lessons for learning disability, learning disabilities for in-service training you have received in the past and now being a student with learning difficulties for students with learning difficulties do not differ according to the variables of. Within the framework of the results obtained from the observation, it was observed that the teachers did not perform applications for students with math learning difficulties in general, and continued the course with activities and questions for the grade average. According to the data obtained from the interview form, it was understood that the teachers ' knowledge about maths learning difficulties was insufficient. The comparative analysis of the data obtained from the scale, observation and interview forums resulted in a lower proportion of classroom teachers ' views on teacher competencies for learning disabilities than their teaching practices for students with math learning disabilities.