Restoran ve kafelerde çalınan müziğin satın almaya etkisi
The effects of music played in restaurants and cafes on consumption
  1. Tez No: 648480
  2. Yazar: CAN BİLSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SETA KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanlığın dili bir iletişim aracı olarak kullandığı dönemlerden beri müzik, duygu ve düşünceler üzerinde etkili olmuş, sanatsal bir ifade aracı olarak önem kazanmıştır. Zamanla insanın varolduğu her alanına nüfuz etmiş, vazgeçilmez bir unsur halini almıştır. Böylece tüm yaşam alanlarında, sosyalleşme mekanlarında müzik ortamın bir parçası halini almıştır. Günümüzde, kafeler ve restoranlarda müziğin etkileri aynı zamanda tüketimin şeklini de olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Bu etkinin nasıl ve ne oranda olduğu bu çalışmanın konusudur. Bu bakımdan restoran ve kafelerin tarihçeleri ve müzikli mekanların neden tercih edildikleri, dolayısıyla müziğin restoran ve kafelerde tüketim üzerindeki genel etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla seçilen mekanlarda müşterilerin ortamda kalma süreleri, memnuniyetleri ve harcama miktarlarına müziğin etkisinin nasıl ve ne oranda etkili olduğunu anlamak için, bu konuda yazılan tezlere, kitaplara ve internet üzerinden makalelere başvurulmuştur. Araştırılan tezlerdeki kaynakçalara başvurulmuş ve konunun uzmanları tarafından yapılan deney, gözlem ve araştırmalardan faydalanılarak, müziğin türlerinin, temposunun, mekanın ses seviyesinin, müziğin ritminin, müziğe aşinalığın, mekanda bulunan müşteri üzerindeki psikolojik etkileri olduğu görülmüştür. Arka planda çalınan müziğin farkında olarak ya da olmayarak müşterilerin beğenileri üzerinde yaptığı etki neticesinde müşterilerin memnuniyetlerinin azaldığı veya çoğaldığı görülmüştür. Bu durumda müşterilerin mekanda uzun kalıp kalmamaya, yemek ve içki tüketimlerinin artıp azalmasına karar vermelerine yol açtığı anlaşılmıştır. Müziğin insan üzerinde yaptığı etkiyi bilinçli bir şekilde kullanan mekan sahiplerinin bulundukları semte ve müşteri profillerine göre seçtikleri müziklerle, hem mekanlarına gelen müşterin miktarını ve hem de bu müşterilerin tüketimlerini arttırdıkları görülmüştür. Bu durumu araştırmak için müzik çalınan mekanlarda mekan sahipleri ile ve müzik çalınan mekanlara giden müşteriler ile anket yapılmış; neticesinde insanların kültür, yaş ve maddi durumlarına göre müzik seçtikleri ve beğendikleri müziğin olduğu mekanlarda daha uzun kaldıkları ve tüketimlerinin de bu duruma göre arttığı anlaşılmıştır. Sonuç olarak yapılan tüm araştırmaların neticesinde müziğin insan duyularını harekete geçirdiği, doğru ve bilinçli bir şekilde seçilip çalınan müziğin rahatlatıcı, stres azaltıcı özellikleri kullanılarak bilinç altında insanların bulundukları ortamdan keyif almalarının sağlandığı ve buna bağlı olarak yemek tüketimlerinin artırıldığı yönünde sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since humanity used language as a communication tool, music has been influential on emotions and thoughts and has gained importance as an artistic means of expression. Overtime, it has penetrated every area of human existance and has become and indispensable element. Thus, music has became a part of the environment in all living spaces and socializing places. Nowadays, the effects of music in cafes and restaurants also affect the way of consumption positively or negatively. How and to what extent this effect is subject of this study. In this regard, the history of restaurants and cafes and why music venues are preferred, therefore, the general effects of music on consumption in restaurants and cafes were investigated. In order to understand how and to what extent the effect of the music is effective on the duration, satisfaction and spending of the customers in the venues selected for this purpose, theses, books and articles on the internet were used. The bibliographies in the researched theses were used and it was seen that the types of music, the tempo, the sound level of the place, the rhythm of the music, the familiarity of the music, the psychological effects of the place on the customer, by making use of the experiments, observations and researches made by the experts of the subject. It was observed that the satisfaction of the customers decreased or increased as a result of the effect on the tastes of the customers with or without being aware of the music played in the background. In this case, it has been understood that customers lead not to stay in the space longer and to decide whether food and drink consumption will increase or decrease. It has seen that the owners who use the effect of music on people consciously increase both the amount of the customers coming to their places and the consumption of these customers with the music they choose according to their neighborhood and customer profiles. In order to investigate this situation, a survey was conducted with the owners of the venues and the customers who went to the venues where music was played; As a result, it was understood that people chose music according to their culture, age and material status and they stayed longer in places where they liked music and their consumption increased accordingly. Consequently, as a result, as a result of all the researches, it was concluded that music activates the human senses, and that the people who are selected and played in a correct and conscious way are used to enjoy the environment under their consciousness by using relaxing, stress-reducing features, and consequently, their consumption of food is increased.