Çalışanların sergiledikleri duygusal emek düzeyinin, benlik saygısı ve iş tatminine etkisinde, iş becerikliliğinin düzenleyici rolü
The regulatory role of job crafting on the effect of the emotional labor level expressed by employees on their self-esteem and jobsatisfaction
- Tez No: 838654
- Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışanların sergiledikleri duygusal emek düzeyinin benlik saygısı ve iş tatmini üzerine etkisinde iş becerikliliğinin düzenleyici rolünün olup olmadığını analiz etmektir. Bu kapsamda, içerisinde duygusal emek ölçeği, iş becerikliliği ölçeği, benlik saygısı ölçeği ve iş tatmin ölçeğinin bulunduğu anket formu hazırlanmıştır. Anket olasılıklı olmayan kolayda örnekleme yöntemi ile Gaziantep il merkezinde bulunan restoran ve kafelerde çalışan garsonlara uygulanmıştır. 518 kişinin verdiği cevaplarla oluşturulan veri seti, ikinci nesil bir istatistik yazılımı olan SmartPLS programı ile iki aşamalı olarak analiz edilmiştir. İlk aşamada güvenilirlik ve geçerlilik, ikinci aşamada ise ölçüm ve yapısal model analizleri yapılarak hipotezler test edilmiştir. Araştırma sonucunda duygusal emek ölçeği üç boyutlu olarak doğrulanamadığından analizler iki boyutlu olarak yapılmıştır. Derinlemesine rol yapma davranışının, benlik saygısı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu ancak iş tatminine anlamlı bir etkisinin olmadığı, yine duygusal emeğin alt boyutlarından doğal davranışın da iş tatmini üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu ancak benlik saygısı üzerinde herhangi bir anlamlı etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Düzenleyici etki analizlerinde ise duygusal emeğin, benlik saygısı ve iş tatmini üzerine etkisinde, iş becerikliliğinin anlamlı bir düzenleyici etkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze whether job crafting has a moderating role in the effect of the level of emotional labor exhibited by employees on self-esteem and job satisfaction. In this context, a survey form including emotional labor scale, job crafting scale, self-esteem scale and job satisfaction scale was prepared. The survey was applied to waiters working in restaurants and cafes in the city center of Gaziantep by non-probability convenience sampling method. The data set created with the answers given by 518 people was analyzed in two stages with the SmartPLS program, a second generation statistical software. In the first stage, reliability and validity were tested, and in the second stage, hypotheses were tested by performing measurement and structural model analyses. As a result of the research, since the emotional labor scale could not be verified in three dimensions, analyzes were made in two dimensions. It was determined that deep acting behavior had a significant and positive effect on self-esteem but did not have a significant effect on job satisfaction, and natural behavior, one of the sub-dimensions of emotional labor, also had a significant and positive effect on job satisfaction but did not have any significant effect on self-esteem. In the moderator effect analysis, no significant moderating effect of job crafting was detected on the effect of emotional labor on self-esteem and job satisfaction.