KOAH tanılı hastalarda, bir risk faktörü olarak aterosklerozun ultrasound ile, karotıs tunika intima-media kalınlığının ölçülerek değerlendirilmesi
The evaluation of aterosclerosis being a risk factor for COPD diagnosed patients, by measuring the thickness of carotid tunica i̇ntima-media by ultrasound
  1. Tez No: 648560
  2. Yazar: ALI FIRINCIOGLULARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BİBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Kronik obstruktif akciğer hastalığı, tam olarak geri dönüşümlü olmayan, ilerleyici hava akımı kısıtlaması ile karakterize bir hastalıktır. KOAH çeşitli komorbiditelere neden olmaktadır. Bu komorbiditeler arasında kardiyovasküler hastalıklar, KOAH' da morbidite ve mortaliteyi artırmaktadır. Çalışmamızın amacı, KOAH tanılı hastalarda bir komorbidite olarak aterosklerozun; karotis (bulbus ve common carotid arterinin) tunika intima-media kalınlığının ölçülerek değerlendirilmesi ve aterosklerozun, KOAH 'ın yaygınlığı (derecesi), hipoksemi ve hiperkapni ile olan ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2019 - Aralık 2019 tarihleri arasında T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Merkezi'ne başvuran yaklaşık 140 katılımcı, 70 KOAH tanılı hasta ve 70 KOAH tanısı olmayan normal bireyler (kontrol) olarak dahil edilmiştir.Kronik hastalıklar, araştırmanın dışlanma kriterleri olarak belirlenmiştir.Bu amaçla, T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine başvuran KOAH tanısı olan ve KOAH tanısı olmayan sağlıklı olan bireylerin karotis (bulbus ve common carotid arterinin) kalınlığı, radial arter kan gazı analizleri, spirometre özellikleri ve demografik özelliklerine göre prospektif eşleştirilmiş vaka kontrol çalışması olarak, çalışma planlandı ve yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 70 tane koah tanılı ve 70 tane normal gönüllü birey olmak üzere toplam 140 kişi alındı. Ortalama yaş KOAH tanılı hastalarda 61.6± 8.68, Kontrol grubunda ise 52.55 ± 10.9 idi. KOAH grubunda ortalama CCA tunika intima-media kalınlığı 0.8746±0.161, carotis bulbus kalınlığı ise 1.04±0.150 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic Obstructive Lung Disease is a non-reversible lung disease, characterized by the limiting of progressive air-flow. COPD is a factor for various comorbidities. Among these comorbidities, cardiovascular diseases increases the mortality and morbidity in COPD.The aim of our study within this information is to investigate the relationship of aterosclerosis as a comorbidity in COPD diagnosed patients; the measurement and evaluation of carotis (bulb and common carotid artery) CIMT and relationship of aterosclerosis with the severity (grade) of the copd, hypoxemia and hypercapnia. Materials and Methods: This study was carried out at Ankara Atatürk Chest Disease and Chest Surgery Training and Research Hospital between January 2019-December 2019 consisting of total 140 participants (70 COPD diagnosed patients and 70 normal group).The chronic ilnesses have been stated as the excluded criteria of the study. For this purpose, we have planned to evaluate as per prospective matching case control study of the carotis (bulb and common carotid artery) thickness, radial gas analysis, sprimetric and demographic characteristics of copd diganosed patients and healty individualts at the T.C Ministry of Health Ankara Atatürk Chest Disease and Chest Surgery Training and Research Hospital. Results: 70 COPD diagnosed patients, without any additional chronic illnesses and 70 normal volunteering individuals, total of 140 people were included in this study. The average age in COPD group was 61.6± 8.68, the average age in the control group was 52.55 ± 10.9. The average CCA tunica intima-media thickness was 0.8746±0.161, thickness of carotid bulb was 1.04±0.150.