İki uçlu bozukluk'ta içselleştirilmiş damgalanmanın yaşam kalitesi ve tedavi uyumu ile ilişkisi
The relationship of internalized stigmatization with quality of life and treatment compliance in bipolar disorder
  1. Tez No: 648561
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN KESEBİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İki Uçlu Bozukluk'ta İçselleştirilmiş Damgalanmanın Yaşam Kalitesi ve Tedaviye Uyum ile İlişkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı, İUB tanılı olgularda içselleştirilmiş damgalanmanın, olguların tedaviye uyum ve yaşam kaliteleri üzerinde bir etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışmaya 100 İUB tanılı hasta dahil edilmiştir. Çalışma Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eğitim Planlama ve Koordinasyon Kurulu'nun izni ile başlatılmıştır. Tanı görüşmesi DSM-IV Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu ilgili modülü (SCID-I) ile yapılmış, hasta bilgileri DDB Hasta Kayıt Formu kullanılarak doldurulmuştur. Olguların, ruhsal hastalıkları ile ilgili olarak damgalanmaya ilişkin içsel yaşantılarını değerlendirmek için RHİDÖ Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği uygulanmıştır. Olgulara tedaviye uyumlarını değerlendirmek için ise Duygudurum Dengeleyici Uyumluluk Soru Envanteri, yaşam kalitelerini araştırmak için ise Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOLBREF- TR) uygulanmıştır. Olguların hastalıkları ile ilgili içgörülerini değerlendirmek adına McEvoy Duygudurum Bozuklukları İçgörü Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Bu çalışmada iki uçlu olgular arasında içselleştirilmiş damgalanma % 46 oranında bulunmuştur. Damgalanma olan ve olmayan iki uçlu olgular arasında yaş ve cinsiyet açısından fark saptanmamıştır. Damgalanma algısı iki uçlu depresyon alt tiplerine göre farklılık göstermemiştir, ancak mevsimsel gidiş gösteren (p=0.002) ve hızlı döngülü (p=0.005) olan olgular arasında daha sık oranda bulunmuştur. Doktor-hasta ilişkisinin algılanması ve duygudurum dengeleyiciler hakkındaki inançların araştırıldığı bölümde alınan puanlarda, içselleştirilmiş damgalanması olan ve olmayan olgular arasında bir fark bulunmamıştır. Duygudurum Bozuklukları İçgörü Ölçeği'nden alınan sonuçlar da bu verileri destekler niteliktedir. İçselleştirilmiş damgalanma ile içgörü arasında orta derece bir ilişki bulunmuştur. Çalışmada içselleştirilmiş damgalanmanın öngörücüleri mevsimsel gidiş (p= 0.007), hızlı döngülülük (p= 0.038), işlevsellik (p< 0.001 ) ve WHOQOL-BREF (psikolojik alan) alt ölçek puanı ( p< 0.001) olarak bulunmuştur. Çalışmada içselleştirilmiş damgalanma algısı yüksek olan bireylerde, yaşam kalitesinin belirgin derecede olumsuz yönde etkilendiği bulunmuştur. İçselleştirilmiş damgalanma arttıkça iki uçlu olguların önerilen tedavilerinden o derece özerkleştiği görülmüştür. Mani, hipomani ve karma dönem sayılarının içselleştirilmiş damgalanma yönünden fark yaratmadığı görülürken, depresif dönem sayısı, içselleştirilmiş damgalanma algısı olan olgularda, damgalanma algısı olmayan olgulardan daha yüksek bulunmuştur (p=0.006). Sonuç: Damgalanma algısının sağaltım sürecinde İUB'lu olgularda tedaviye uyumu olumsuz yönde etkilemekte olduğu görülmüştür. Olguların, iyi bir sosyo-ekonomik düzeye sahip olmaları veya çalışabiliyor olmaları, içselleştirilmiş damgalanmayı düşüren bir etken olarak bulunmuştur. Damgalanma algısı arttıkça yaşam kalitesinin düştüğü görülmüştür. Sağaltımları konusunda daha çok bilgi sahibi olan hastaların, damgalanma algılarının da düşük olacağı yorumu yapılmıştır. Sağlık profesyonellerinin damgalanma ile mücadele etmelerinin tedaviye uyumu ve hastaların yaşam kalitelerini olumlu yönde etkileyebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Relationship of Internalized Stigmatization With Quality of Life and Treatment Compliance in Bipolar Disorder Objective: This study aims to investigate the possible impacts of the internalized stigmatization on quality of life and treatment compliance in bipolar cases. Methods: 100 patients with bipolar disorder have been recruited for this study. The study is initiated with the authorization of Erenköy Mental Diseases Education and Inverstigation Hospital's Planning and Coordination Committee. The Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I) was applied and the patient information was registered by DDB Patient Registration Form. In order to evaluate the cases' internal experiences of the mental illness stigma, The Internalized Stigma of Mental Illness Scale- ISMI is applied. So as to investigate the treatment compliance in bipolar cases, The Mood Stabilizer Compliance Questionnaire (MSQC), and to examine the quality of life, The World Health Organisation Quality of Life Assessment-Bref (WHOQOL-Bref-TR) were applied. Cases insight in connection with their mental illness is explored by McEvoy's the Mood Disorders Insight Scale (MDIS). Findings: In this study, the percentage of internalized stigmatization of the bipolar cases was 46 %. The stigmatized and not stigmatized bipolar cases did not differ according to age and gender variables. The perception of stigmatization did not show any differences in the bipolar depression subtypes but found to be frequent in the seasonal patterns (p=0.002) (seasonal variations in mood) and rapid cycling (p=0.005). When the doctorpatient relationship perception and the beliefs about mood stabilizers scores are investigated, there were no significant differences between the cases with or without internalized stigmatization. The results of The Mood Disorders Insight Scale supported these findings. The relationship between the internalized stigmatization and the insight is found to be moderately significant.