Yüz proporsiyonları ile diş boyutu ve pulpa hacmi arasındaki korelasyonun konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation between face proportions and tooth size and pulp volume using cone beam computed tomography
  1. Tez No: 648562
  2. Yazar: FATMA PERTEK HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU ARICIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Farklı yüz parametreleri (bizigomatik, epikantus, bikomissural, interalar ve interpupiller orta ve alt yüz yüksekliği) ve fiziksel boy, yaş, cinsiyet gibi demografik etkenler ile, dental morfometri (pulpa hacmi, kök uzunlukları ve dişin kuron genişlikleri) arasındaki ilişkinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi yardımı ile incelenmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmaya 57 birey dahil edildi. Diş kuron genişlikleri ve diş kök uzunlukları gibi dental parametreler Planmeca Romexis 4.6.2.R yazılımı ile hesaplandı. Pulpa hacimleri ITK-SNAP 3.4.0 programı ile ölçüldü. Yüz ölçümleri dijital kumpas ile, fiziksel boyun ölçümü ise boy ölçer kapsül ile gerçekleştirildi. Dental parametreler ile yüz, fiziksel boy ve yaş parametreleri arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi ile, parametrelerin cinsiyetler arasındaki farklılıkları ise bağımsız örneklem t testi ile Jamovi istatistik yazılımı kullanılarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the relationship of different facial parameters (bizygomatic, epicanthus, bicomissural, interalar and interpupillary distance, mid and lower face height) and demographic factors such as stature, age, gender with dental morphometries (pulp volume, root lengths and crown widths) through cone-beam computed tomography. Material and Method: 57 subjects were included in the study. Dental parameters such as dental crown widths and tooth-root lengths were calculated with Planmeca Romexis 4.6.2.R software. Pulp volumes were measured with ITK-SNAP 3.4.0. Face measurements were performed with a digital calliper, and stature measurements with a height gauge capsule. The relationship between dental parameters and facial, stature and age parameters were calculated by Pearson correlation analysis, while the differences between the parameters between genders were calculated using independent sample t-test through Jamovi statistical software.