Cebirsel yapılardan projektif düzlem elde edilmesi üzerine
- Tez No: 6486
- Danışmanlar: PROF.DR. RÜSTEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
iv ÖZET Projektif düzlemlerin koordinatı anması sonucu olarak, her projektif düzleme aynı zamanda bir cebirsel yapı da karşı getirildiği çok iyi bilinmektedir. Karşıt olarak bazı cebirsel yapılar da projektif düzlem tanımlamakta (inşa etmekte) kullanılabilmektedir. Bu tez çalışmasında, bugüne kadar bu konuda yapılan bütün çalışmaları gözden geçirerek derli toplu bir hale getirmek amaçlanmıştır. Çalışmada (Kaya, 1978,296-326s) esas alınmakla birlikte, orada ayrıntıya girilmeden zikredilen bir çok cebirsel yapı yeniden ele alınarak, bunlarla ilgili (cebirsel) aksiyomların sağlanması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY It is well known that every projective plane has also an algebraic structure obtained by coordinisation. Conversely, certain algebraic structures can be used to construct projective planes. In this thesis, we try to prepare a survey on the subject by examining all works published so far. We, basicly, have followed (Kaya, 1978, pp. 296-326) but we have included a lot of details of the verifications of axioms of the corresponding algebraic structures.