Viscum album L. ekstraktının insan akciğer kanser hücre hattında (A549) proliferasyon ve apopitoz üzerine etkisi
The effect of viscum album L. extract on human lung cancer cell line (A549) on proliferation and apopitosis
- Tez No: 648602
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN VATANSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Akciğer kanseri dünya çapında önemli ve yaygın hastalıklardan biridir. Akciğer kanserinde hastalığın tipi ve evresine göre cerrahi müdahale ya da kemoterapik ilaçlar ile tedavi uygulanabilmektedir. Viscum album L. uzun yıllardan beri hipertansiyon, diyabet, artrit, viral enfeksiyonlar, enflamasyon, kanser, sarılık, astım, epilepsi, infertilite gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Yaptığımız bu tez çalışmasında, Viscum album L. ekstraktının, insan akciğer kanseri hücre hattı olan A549 hücrelerinde, apopitoz ve hücre proliferasyonu üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Hücre proliferasyon testi MTT yöntemi ile, apopitoz analizi ise Annexin V yöntemi ile Muse flow sitometre cihazında çalışılmıştır. Viscum album L.'nin etanol ekstraktı elde edilip A549 ve HEK-293 hücrelerine uygulanmıştır. A549 ve HEK-293 hücrelerine 1600,1400,1200,1000 μg/ml konsantrasyonlarda Viscum album L. ekstraktı uygulanmış ve MTT yöntemi ile proliferasyon analizi yapılmıştır. A549 hücreleri için IC50 değeri 72. saatte 1090 μg/ml, HEK-293 hücrelerinde ise IC50 değeri 48. saatte 413,6 μg/ml olarak bulunmuştur. Muse/Flow sitometri cihazında Annexin V yöntemi ile A549 hücrelerinin ve HEK-293 hücrelerinin apopitoz analizleri yapılmıştır. Elde edilen IC50 konsantrasyonunda Viscum album L. ekstraktı uygulanmış A549 hücreleri yaklaşık %80 oranında özellikle geç apopitoza gitmiştir. A549 hücrelerine benzer şekilde HEK-293 hücreleri de daha çok geç apopitoza gitmiştir. Viscum album L. ile yapılan diğer çalışmalarda çoğunlukla Viscum album L. ekstraktı hücre proliferasyonunu inhibe etmiş ve hücreleri apopitoza götürmüştür. Fakat yapılan çalışmaların hiçbirinde Viscum album L. ekstraktının sağlıklı hücrelere etkisi araştırılmamıştır. Elde ettiğimiz bu sonuçlara göre Viscum album L. bitkisinin doğrudan takviye tedavi olarak kullanılamayacağı ve ileri moleküler araştırmalarla etki mekanizmasının aydınlatılmasının yapılacak olan diğer çalışmalara yol gösterici nitelikte olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the most important and common diseases worldwide. Depending on the type and stage of the disease, lung cancer can be treated with surgical intervention or chemotherapeutic drugs. Viscum album L. has been used in the treatment of diseases such as hypertension, diabetes, arthritis, viral infections, inflammation, cancer, jaundice, asthma, epilepsy, infertility for many years. In this thesis study, we aimed to investigate the effect of Viscum album L. extract on apoptosis and cell proliferation in A549 cells, a human lung cancer cell line. Cell proliferation test was studied by MTT method, and apoptosis analysis was studied with Annexin V method in Muse flow cytometer device. Ethanol extract of Viscum album L. was obtained and applied to A549 and HEK-293 cells. Viscum album L. extract was applied to A549 and HEK-293 cells at concentrations of 1600,1400,1200,1000 μg / ml and proliferation analysis was performed by MTT method. The IC50 value for A549 cells was 1090 μg / ml at the 72nd hour, and 413.6 μg / ml for the HEK-293 cells at the 48th hour. Apoptosis analyzes of A549 cells and HEK-293 cells were performed with Annexin V method in Muse / Flow cytometry device. A549 cells, which were treated with Viscum album L. extract at the IC50 concentration obtained, underwent late apoptosis at a rate of approximately 80%. Similar to A549 cells, HEK-293 cells also underwent more late apoptosis. In other studies with Viscum album L. mostly Viscum album L. extract inhibited cell proliferation and led the cells to apoptosis. However, the effect of Viscum album L. extract on healthy cells was not investigated in any of the studies. According to these results, we think that Viscum album L. plant cannot be used directly as a supplementary treatment and that elucidation of its mechanism of action with advanced molecular research will guide other studies.