Effect of medicinal plants Epilobium hirsutum L. and Viscum album L. on rat liver flavin-containing monooxygenase activity and expression
Tıbbi bitkiler Epilobium hirsutum L. ve Viscum album L.'nin sıçan karaciğer mikrozomal flavin monooksijenaz (FMO) aktivitesi ve ekspresyonu üzerine etkileri
  1. Tez No: 313656
  2. Yazar: HASAN UFUK ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MİNE GENÇLER ÖZKAN, PROF. DR. ORHAN ADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tıbbi bitkilerden sayılan ve insanlar tarafından tüylü yakı otu olarak bilinen Epilobium hirsutum L. (Onagraceae) yüzyıllardır çeşitli hastalıklar ve semptomların tedavisinde ya da önlenmesinde kullanılmaktadır. Bunlar arasında iltihaplanmalar, adenom, rektal kanamalar, menstruasyon ile ilgili düzensizlikler, konstipasyon ve prostat yer almaktadır. İçerdiği polifenoller sayesinde bitkinin bu tür hastalıklara karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Polifenoller bitkilerde doğal olarak bulunan ve antioksidan gibi çeşitli biyolojik etkilere sahip moleküllerdir. Aynı şekilde ökse otu olarak bilinen Viscum album L. (Loranthaceae) tıbbi bitkisi de çeşitli hastalıklar için kullanılmaktadır. Türkiye'de Viscum album L. hipertansiyon, baş ağrısı, diyare ve diyabet için, aynı zamanda analjezik ve kardiyotonik olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Avrupa'da steril ekstraktları kanser tedavisinde en çok kullanılan bitkisel ekstraktları arasındadır ve Amerika'da ise besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Flavin monooksijenazlar (FMO) FAD içeren faz I enzimlerindendir ve azot, sülfür, fosfor ve selenyum heteroatom içeren tamoxifen, methimazole ve imipramine gibi çeşitli ilaçların ve pestisitlerin, nörotoksinlerin ve diğer ksenobiyotiklerin oksidasyonunda görev almaktadır. Kofaktör olarak NADPH kullanır ve moleküler oksijen yardımıyla substratı okside eder. Bu çalışmada Epilobium hirsutum L. ve Viscum album L. (çam ağaçları üzerinde yetişen alt türü - subsp. austriacum (Wiesb.) Vollmann) bitkilerinin sıçan karaciğer FMO aktivitesi, mRNA ve protein ekspresyonları üzerine in vivo etkileri araştırılmıştır. Bitkilerin sulu ekstraktları Wistar albino sıçanlara 9 gün boyunca intraperitoneal enjeksiyon olarak uygulanmıştır. 11 tane sıçan ise kontrol olarak kullanılmıştır. Daha sonra, sıçanlar dekapite edilerek karaciğerleri çıkarılmış ve mikrozomal fraksiyonlar elde edilmiştir. FMO aktivitesi, substrat olarak methimazole kullanılarak tayin edilmiştir. mRNA ekspresyonu tayini, kantitatif gerçek zamanlı PZR kullanılarak, protein ekspresyonu tayini ise ?Western blot? tekniği ile elde edilmiştir. Deneyler sonucunda Epilobium hirsutum L.
Özet (Çeviri)
Epilobium hirsutum L. (Onagraceae), a medicinal plant known as hairy willow herb, has been used by people all around the world for treatment or prevention of inflammation, adenoma, rectal bleeding, menstrual disorders, constipates, and prostate. It contains polyphenolics including steroids, tannins such as gallic, ellagic, and p-coumaric acids and flavonoids such as myricetin, isomyricetin, and quercetin. Polyphenols have been known for their multiple biological health benefits, including antioxidant activities. Viscum album L. (Loranthaceae), a species of mistletoe, contains lectins, polypeptides, mucilage, sugar alcohols, flavonoids, lignans, triterpenes, and phenylallyl alcohols. The leaves and twigs of Viscum album L., taken as tea, have been traditionally used for hypertension, stomachache, diarrhea, diabetes, dysuria and also as analgesic and cardiotonic agent in Anatolia, Turkey. In addition, in Europe, sterile extracts of Viscum album L. are among the most common herbal extracts applied in cancer treatment and have been used as prescription drugs, while in US, considered as dietary supplement. Flavin-containing monooxygenases are FAD-containing phase I enzymes responsible for the oxidation of wide-range of nucleophilic nitrogen, sulfur, phosphorus, and selenium heteroatom-containing drugs such as tamoxifen, methimazole and imipramine, pesticides, neurotoxins, and other chemicals using NADPH as cofactor. The aim of this study was to determine the in vivo effects of Epilobium hirsutum L. and Viscum album L. (subspecies growing on pine trees-subsp. austriacum (Wiesb.) Vollmann) on FMO activity, mRNA and protein expressions in rat liver. The water extracts of Epilobium hirsutum L. (37.5 mg/kg body weight) and Viscum album L. (10 mg/kg body weight) were injected intraperitonally (i.p) into Wistar albino rats for 9 consecutive days. Following the decapitation, the livers were removed and microsomal fractions were prepared by differential centrifugation. Rat liver microsomal FMO activity using methimazole as substrate, mRNA expression by quantitative Real-Time PCR, and protein expression by Western Blot were determined. The results showed that water extract of Epilobium hirsutum L.