İstihbaratta karşı istihbarat ve karşı casusluk: James Jesus Angleton örneği
Counterintelligence and counterespionage in intelligence: A study of James Jesus Angleton
  1. Tez No: 648628
  2. Yazar: BİLAL ÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN KUTLU ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İstihbarat faaliyetleri milli güvenliğin korunması ve politika yapım sürecinin desteklenmesi açısından önemlidir. Bunun yanında devletlerin ve istihbarat örgütlerinin hasım ve/veya hasım olması muhtemel organizasyonlara karşı alacağı tedbirler ve gerçekleştirilecek karşı operasyonlar da karşı istihbaratın (Kİ) görev alanına girer. Kİ birimleri savunmacı ve saldırgan rolleriyle bu görevleri gerçekleştirir. Kİ uygulamalarının anlaşılabilmesi kişiler ya da olaylar üzerinden değerlendirilmesine bağlıdır. Bu kapsamda, James Jesus Angleton'ın kariyeri ele alınmıştır. Angleton karakteriyle, çalışma prensipleriyle, yöntemleriyle Kİ gerekliliklerinin yerine getirilmesi noktasında da örnek bir figür olarak ortaya çıkmaktadır. Öyle ki CIA ve beraber çalıştığı diğer istihbarat örgütleri nezdinde efsane bir karakter olarak anılmaktadır. Angleton'ın İtalya'da başlayan istihbarat kariyeri, Sovyetler Birliği'ne karşı verdiği mücadele, CIA içinde başlattığı casus avı ABD politikaları ve CIA'in Kİ kültürü üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkiler bırakmıştır. Bu etkiler taktik ve stratejik seviyede, kişiler ve kurumlar düzeyinde ortaya çıkmıştır. Çalışmanın amacı; James Jesus Angleton'ın ABD politikalarına ve CIA'in Kİ kültürüne etkisinin incelenmesidir. Bu bağlamda literatürdeki çalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Intelligence activities have importance from the stand point of protecting national security and of supporting policy making process. In addition, measures taken by states and intelligence organizations against organizations that are adversaries or likely to be adversaries and counter-operations to be carried out fall under the task of Counterintelligence. Counterintelligence units perform these tasks as defensive and offensive roles. Understanding Counterintelligence practices depend on being evaluated through individuals or events. Within this context James Jesus Angleton's career is tackled. Angleton, shows up as an exemplary figure with his character, his working principles, his methods and fulfillment of Counterintelligence requirements. So much so that he is referred to as a legendary character by the CIA and other intelligence agencies that he worked with. Angleton's intelligence career, which began in Italy, his struggle against the Soviets, the spy hunt he initiated within the CIA had positive and negative effects on both U.S. policies and the CIA Counterintelligence culture. These effects can be seen on institutions and individuals at the tactical and strategic level. The purpose of the study is to examine James Jesus Angleton's influence on U.S. policies and the CIA's counterintelligence culture. In this context, studies in the literature have been examined.