Türkiye'nin savunma harcamalarının ülke ekonomisine etkileri
Economic effects of Turkey's defense spending
- Tez No: 648636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Economics, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Binlerce yıldır bir arada yaşayan insan toplulukları zaman içinde örgütlenerek devletler kurmuşlardır. Siyasal bir yapı olan devlet, mevcudiyetini koruma gereğini sağlamasını ve milli menfaatlerini elde etmesini sağlayacak örgütlü yapılar oluşturma yoluna gitmiştir. Kurulan bu örgütlü yapılar gerek var olan gerekse var olması muhtemel tehditleri engellemek amacıyla savunma hizmeti sağlamışlardır. Savunma hizmetlerini sağlamada başvurulan en büyük güç ise askeri güç olmuştur. Askeri gücün muhafazasının sağlanması ve gerektiğinde kullanılabilmesi için savunma harcamaları yapılmaktadır. Milli bütçeden kaynak ayırma yoluyla yapılan savunma harcamaları, ülkelerin refahına çeşitli şekillerde etki etmektedir. Savunma harcamalarının ülke ekonomisine etkileri konusunda birçok çalışma olmasına rağmen bu etkilerin nasıl ve ne yönde olduğuna dair bir fikir birliğine varılamamıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin Soğuk Savaş sonrasında yapmış olduğu savunma harcamalarının ülke ekonomisine etkilerinin enflasyon, gayrisafi yurt içi hâsıla (GSYH), ihracat-ithalat ve işsizlik boyutları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda 1989-2018 yılları arasındaki ekonomik veriler kullanılarak Johansen eş bütünleşme analizinden ve Granger nedensellik analizinden faydalanılmıştır. Yapılan analizler ile savunma harcamalarının diğer değişkenler ile kısa ve uzun dönemdeki ilişkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda uzun dönemde enflasyon oranları ve savunma harcamaları ile büyüme hızı ve savunma harcamaları arasında pozitif bir ilişki olduğu, enflasyon oranlarındaki 1 birimlik artışın savunma harcamalarında 0,265707 birim artışa; büyüme hızındaki 1 birimlik artışın ise savunma harcamalarında 0,057596 birimlik artışa sebep olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kısa dönemde, enflasyondan savunma harcamalarına ve savunma harcamalarından ihracata tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human societies that have lived together for thousands of years have organized and established states over time. The state, which is a political structure, ensures that it provides the necessity to maintain its existence and acquires its national interests, and creates organized structures. These organized structures provide defense services in order to prevent threats that may exist or exist. The biggest force used in providing defense services is the military force. Defense expenditures are made to maintain the military power and to use it when necessary. Defense spending by allocating funds from the national budget affects the welfare of countries in various ways. Although there are many studies on the effects of defense spending on the country's economy, there is no consensus on how and in what direction these effects are. In this study, it is aimed to determine the effects of Turkey's post-Cold War defense spending on inflation, gross domestic production (GDP), export-import, unemployment and growth rates. In this context, using the data between 1989-2018,“Johansen Cointegration Analysis”and“Granger Casuality Analysis”were used. With the analyzes, the relationship between defense spending and other variables was examined. As a result of the study, it was determined that there is a positive relation between inflation and defense spending and 1 unit increase in inflation in the long run caused 0,265707 unit increase in defense spending. Moreover, it was determined that there is a positive relation between growth rate and defense spending and 1 unit increase in growth rate in the long run caused 0,057596 unit increase in defense spending. In addition, one way casuality from inflation to defense spending and from defense spending to export have been identified.