Site-specific sound installations in Turkish contemporary art
Türkiye çağdaş sanatında mekâna özgü ses enstalasyonları
  1. Tez No: 648640
  2. Yazar: ONUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma ses enstalasyonlarının çağdaş sanat pratikleri ile paylaştığı benzer eğilimler ve bu kapsamda ortaya çıkan ifade biçimleri üzerinedir. Görme edimi üzerine kurgulanmış plastik sanatlar alanında ses medyumunun oluşturduğu alternatif işitsel alanlar ve ses medyumu üzerine çalışan sanatçıların, sesi bir form olarak tartışmaya açan sanat pratikleri metnin izleğini oluşturmuştur. Ses medyumunun tarihsel süreç içinde geçirdiği dönüşümleri öncü örnekler üzerinden inceleyen bu tez çalışmasında; sanat tarihinde sesin bir medyum olarak kullanılmasına yönelik kronolojik bir bakış sunulmuştur. Tezin ana hattını oluşturan, Türkiye çağdaş sanatında mekâna özgü ses enstalasyonları bölümünde; görme edimi üzerine kurgulanmış sanat ortamlarında ses medyumunun oluşturduğu formlar ve ifade biçimleri incelenmiştir. Sanat ortamlarının fiziksel koşullarının ses medyumuna uyumlu olmaması, aynı zamanda bu tür ortamların görme edimi üzerine kurgulanmış olması, ses enstalasyonları kurulumu yapan sanatçıları mekâna özgü stratejiler ve taktikler izlemeye zorlamıştır. Ses enstalasyonlarının, mekâna özgü pratikler üzerinden incelendiği bu çalışmalarla ne tür stratejilerin izlendiği araştırılırken aynı zamanda sesin çağdaş sanata getirdiği yeni ifade biçimleri de kavramsal olarak tartışmaya açılmıştır. Sanatsal bir form olarak sesin, çağdaş sanata getireceği yeni ifade biçimlerini tartışmaya açan bu çalışma aynı zamanda görme edimi üzerine kurgulanmış sanat mekânlarının işitsel potansiyelini de tartışmaya açmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the similar trends shared by sound installations within contemporary art practices and the expressions that emerged in this context. Alternative auditory spaces created by the sound medium in the field of plastic arts which is based on the act of seeing, and the art practices of the artists working on the sound medium that discuss the sound as a form have formed the theme of the text. This thesis, which examines the transformations that sound medium has undergone in the historical process through pioneering works, presents a chronological view of the use of sound as a medium in the history of art. In the site-specific sound installations in Turkish contemporary art section, that constitutes the main line of the thesis, the forms and expressions created by the sound medium in the art environments based on the act of seeing are examined. The fact that the physical conditions of the art environments are not compatible with the sound medium, and the fact that such environments are built on the act of vision has forced the artists who install the sound installations to follow site-specific strategies and tactics. While the kind of strategies followed by these studies, where sound installations are examined through site-specific practices, are analyzed, new forms of expression brought to contemporary art by the utilization of sound are conceptually discussed as well. This study aims to foster discussion of the new forms of expression that sound as an artistic form will bring to contemporary art as well as encouraging debate on the auditory potential of art space based on the act of seeing.