Exploring the factors affecting the adoption of smart home appliances: An application and extension of UTAUT2 Model and E-S-QUAL
Akıllı ev aletlerinin benimsenmesini etkileyen faktörlerin incelenmesi: UTAUT2 Modeli ve E-S-QUAL uygulaması ve genişletilmesi
  1. Tez No: 648641
  2. Yazar: EBRU AYATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Büyüyen nesnelerin interneti pazarında yer alan akıllı ev aletleri, tüketicilerin çok çeşitli ev cihazlarını uzaktan ve akıllı bir şekilde izlemelerini ve düzenlemelerini sağlar. Bu teknoloji bir süredir piyasada yer almakta ve pazarın hızla büyüyeceği yönünde iyimser tahminler bulunmaktadır. Bu makalenin amacı, akıllı ev aletlerinin benimsenmesi için davranışsal niyeti etkileyen unsurları değerlendirmektir, çünkü kullanıcının benimsemesi akıllı ev aletleri pazarının genişlemesinin temelini oluşturmaktadır. Bu araştırma, akıllı ev aletlerinin benimsenmesine ilişkin iç görüler sunarak literatürdeki bir boşluğa yönelmektedir ve uzmanlara tüketici perspektifinden cihazlar oluşturmak ve geliştirmek için anlamlı bilgiler sunmaktadır. Bu araştırma iki kabul edilmiş yaklaşım olan, Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli-2 ve Elektronik Hizmet Kalitesi modellerini kullanıcıların akıllı ev aletlerini benimseme davranışsal niyetini incelemek için birleştirmektedir ve 316 katılımcıdan toplanan veriler üzerinde SEM-PLS yöntemi kullanılarak etkilerinin nicel olarak araştırılmasını kapsamaktadır. Sonuçlara göre, performans beklentisi, alışkanlık, kolaylaştırıcı koşullar, yerine getirme ve etkinlik, akıllı ev aletlerini benimseme davranışları üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte, çaba beklentisi, sosyal etki, hedonik motivasyon, fiyat değeri, sistem uygunluğu ve güvenlik, akıllı ev aletlerini benimseme davranışları üzerinde etkileri görülmemektedir. Moderatör etkisi olarak, ev sınıflandırmasının akıllı ev aletlerini benimseme alışkanlığı ve davranışsal niyet arasında önemli bir ilişki görülmektedir. Cinsiyet, medeni hal, yaş, eğitim düzeyi ve hane halkı gelirinin moderatör etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca, bulgular araştırmanın Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli-2 ve Elektronik Hizmet Kalitesi modellerine kıyasla daha büyük bir açıklayıcı güce sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Smart home appliances (SHA), a growing field in the Internet of Things market, allow consumers to monitor and regulate a variety of appliances distantly and intelligently. The technology has been available for some time, and market predictions are optimistic to grow rapidly. The purpose of this paper is to evaluate the elements that affect the behavioral intention to adopt SHA, as user adoption is the basis of SHA market extension. This research addresses a gap in the literature by delivering insights into the adoption of SHA and provides experts meaningful information to create and advance appliances from the consumer perspective. This research combines two established approaches, Unified Theory of Acceptance and Use of Technology 2 (UTAUT2) and Electronic Service Quality (E-S-QUAL) into consumers' behavioral intention to adopt SHA, explore their influence quantitatively by employing the SEM-PLS method on data collected from 316 respondents. According to the results, performance expectancy, habit, facilitating conditions, fulfillment, and efficiency had positive significant effects on behavioral intention to adopt SHA. However, effort expectancy, social influence, hedonic motivation, price value, system availability, and privacy did not have influence on behavioral intention to adopt smart home appliances. Home classification has a significant moderator effect between habit and behavioral intention to adopt SHA, whereas gender, marital status, age, education level, and household income did not have a moderating effect. In addition, findings indicate that the research model had a greater explanatory power compared to the UTAUT2 and E-S-QUAL models.