Piyade uzman erbaşların iş memnuniyetini etkileyen faktörler
Factors affecting job satisfaction of infantry specialised sergeants
  1. Tez No: 648639
  2. Yazar: KEMAL ERDEM GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı piyade sınıfına mensup uzman erbaşların iş memnuniyetini etkileyen önemli faktörleri tespit etmek, bu faktörleri demografik değişkenler açısından değerlendirmek ve bu doğrultuda Türk ordusunun uzman erbaşlarını ne ölçüde memnun ettiğini incelemektir. Bu maksatla. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın çeşitli birliklerinde görev yapan 303 piyade uzman erbaşa 37 maddelik“İş Memnuniyeti”anketi uygulanmıştır. İş memnuniyeti anketinin tatbiki neticesinde ulaşılan datalar“SPSS”20 yazılım programı marifetiyle tahlil edilmiştir. Elde edilen çıktılar, farklılıkların tespit edilmesi için Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testlerine tabi tutulmuştur. Araştırmanın neticesinde elde edilen veriler uzman erbaşların iş memnuniyetini geliştirmek ve gelecekte yapılacak muhtemel araştırmalara ışık tutmak için tartışılmıştır. Son bölümde ise uzman erbaşların iş memnuniyeti seviyesi ile ilgili veriler ve Silahlı Kuvvetler için öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the significant factors affecting job satisfaction of specialised sergeants belonging to the infantry branch, to evaluate these factors in terms of demographic variables and to examine to what extent the Turkish army satisfied specialised sergeants. For this purpose, 303 infantry specialised sergeants who has worked in various units of the Land Forces Command, applied a 37-item job satisfaction survey. The data collected via the job satisfaction survey were analyzed by using the“SPSS”20 software program. The outputs gained were subjected to Kruskal Wallis and Whitney U tests to determine the differences. The data obtained as a result of the research were discussed to improve the job satisfaction of specialised sergeants and to shed light on possible future research. In the last part, there are data on the degree of job satisfaction of specialised sergeants and suggestions for the Armed Forces.