Akıllı kromatik teknolojisi ile üretilmiş kompozit rezinin renk stabilitesi ve yüzey pürüzlülüğünün değerlendirilmesi
Evaluation of color stability and surface roughiness of composite resin produced with smart chromatic technology
  1. Tez No: 648738
  2. Yazar: ALPER CUMHUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM BÜŞRA CEVVAL ÖZKOÇAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada akıllı kromatik teknoloji ile üretilmiş yeni bir kompozit rezinin, farklı solüsyonlarda bekletilerek pürüzlülük ve renk değişimlerinin in-vitro koşullarda incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, smart (akıllı) kompozit rezin grubunda yeni bir ürün olan Omnichroma (Tokuyama Dental Corporation, Tokyo Japan) ile Zenit (President Dental, München, Almanya) ve Harmonize (Kerr Corporation, Orange CA, ABD) olmak üzere üç adet kompozit rezin materyali kullanılmıştır. Kompozit rezin grupları içinde bekletildikleri solüsyonlara (distile su, kahve, kola, portakal suyu) göre 4 alt gruba ayrılmış ve her solüsyon için 10' ar adet olacak şekilde toplam 120 adet, 2x6 mm boyutlarında kompozit diski hazırlanmıştır. Örneklerin başlangıç renk (Minolta CR-321, Osaka, Japan) ve pürüzlülük (Perthometer M2, Mahr, Germany) ölçümleri yapılmıştır. İlk ölçümlerin ardından 4 farklı (distile su, kahve, kola ve portakal suyu) içecek grubunda bekletilmeye bırakılan örnekler 37 C'de etüvde 7 gün boyunca bekletilmiş ve gün aşırı solüsyonları yenilenmiştir. Renk ve pürüzlülük ölçümleri tekrarlanmıştır ve değerler kaydedilmiştir. Sayısal değişkenlerin normallik testi Kolmogorov Smirnov ve Shapiro-Wilk testi testi ile kontrol edilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics for Windows (Version 20.0) programı ile yapılmış olup ve istatistik analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 (p) olarak dikkate alınmıştır. Kompozit materyaller ve renklendirici solüsyonlar kendi içerisinde işlem öncesi ve sonrası pürüzlülük açısından değerlendirildiğinde, Harmonize materyalinin kahve sonrası (p=0,024), Omnichroma materyalinin ise kola sonrası pürüzlülük ortancaları arasındaki farklılık değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p=0,021) ve böylece pürüzlülüğün artış gösterdiği görülmüştür. Çalışmamızda kompozit gruplar arasında en az yüzey pürüzlülüğü nanoseramik yapıdaki Zenit kompozit rezinde bulunmasına rağmen en fazla yüzey pürüzlülüğü nanohibrit bir kompozit rezin olan Harmonize'da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the roughness and color changes in in-vitro conditions by keeping a new composite resin produced with smart chromatic technology in different solutions. In the study, three composite resin materials were used; Omnichroma (Tokuyama Dental Corporation, Tokyo Japan), Zenit (President Dental, München, Germany) and Harmonize (Kerr Corporation, Orange CA, USA). According to the solutions (distilled water, coffee, cola, orange juice) in which they are kept in composite resin groups, a total of 120 composite disks with a total of 120, 2x6 mm dimensions were prepared for each solution. The initial color (Minolta CR-321, Osaka, Japan) and roughness (Perthometer M2, Mahr, Germany) were measured. After the first measurements, 4 different (distilled water, coffee, cola and orange juice) groups were left to stand. Samples were kept in the etuve at 37 C for 7 days and solutions were renewed every other day. Color and roughness measurements were repeated and values were recorded. The normality test of numerical variables was checked with the Kolmogorov Smirnov and Shapiro-Wilk test tests. Statistical analyzes were made with the IBM SPSS Statistics for Windows (Version 20.0) program and the significance level was considered as 0.05 (p) in statistical analysis. Considering the coloring solutions used, the differences between the median belonging to the Harmonized, Omnichroma and Zenit groups were not statistically significant when evaluating the pre-treatment roughness of each composite filling material (p = 0.738, p = 0.996 and p = 0.940, respectively). When the composite materials and coloring solutions were evaluated in terms of roughness before and after the process, the difference values of the harmonized material between the roughness median after coffee were found statistically significant (p = 0.024). It was vi observed that the difference values between the roughness medians of the Omnichroma material kept in the cola were statistically significant (p = 0.021) and thus the roughness increased. As a result, although the least surface roughness among the composite groups was found in the Zenit composite resin in nanoseramic structure, the highest surface roughness was observed in Harmonize which is a nanohybrid composite resin.