Farklı kompozit materyallerinin renk değişimi, renk uyumu ve bu materyallerin tamir restorasyonunda mikrosızıntı ve bağlantı dayanımı yönünden in vitro olarak incelenmesi
Examination of different composite materials for color change, color matching and microleakage and bond strength in repair and restoration of these materials
  1. Tez No: 723107
  2. Yazar: İSRA EZGİ YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TEZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada akıllı kromatik teknoloji ile üretilmiş yeni bir kompozit rezinin, farklı solüsyonlarda bekletilerek renk değişimleri, bağ dayanımları ve mikrosızıntılarının diğer estetik rezin materyallerle in-vitro koşullarda incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, smart (akıllı) kompozit rezin grubunda yeni bir ürün olan Omnichroma (Tokuyama, Tokyo Japan), Ceram.x SphereTEC one ( Dentsply Sirona, Erlangen, Almanya ), G-aenial anterior ( GC Europe, Belgium ) olmak üzere üç adet kompozit rezin materyali kullanılmıştır. Kompozit rezin grupları içinde bekletildikleri solüsyonlara (kahve, şarap) göre 2 alt gruba ayrılmış ve her solüsyon için 5' er adet olacak şekilde toplam 120 adet, 2x2 x13 mm boyutlarında kompozit çubuklar hazırlanmıştır. Örneklerin başlangıç renk ölçümleri spektrofotometre cihazı (VITA, Easyshade Advance) ile yapılmıştır. İlk ölçümlerin ardından 2 farklı (kahve, şarap) içecek grubunda bekletilmeye bırakılan örnekler 30 gün boyunca bekletilmiş ve gün aşırı solüsyonları yenilenmiştir. Renk ölçüm değerleri 1.,7.,14. ve 30.gün olacak şekilde kaydedilmiştir. Ardından renklendirilen bu örneklerden 1mm kesilerek kesilen yüzeye farklı adezivler; G-premio bond ( GC Europe, Belgium ), Prime&Bond ( Dentsply Sirona, Erlangen, Almanya ), Universal bond (Tokuyama, Tokyo Japan) ve AdheSE ( Ivoclar Vivadent; Schaan, Liechtenstein ) uygulayarak tamir edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında bu kompozit materyallerden keser diş formunda örnekler hazırlayıp insizal bölgelerinden 2 mm olacak şekilde kesilerek tamir prosedürü uygulanmış ve örnekler % 0,5'lik bazik fuksinde etüvde 24 saat bekletildikten sonra tamir yüzeyine dik olacak şekilde 3 parçaya ayrılmış ve tamir hattı boyunca mikrosızıntı skorları karşılaştırılmıtır. Sayısal değişkenlerin normallik testi Kolmogorov Smirnov ve Shapiro-Wilk testi testi ile kontrol edilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics for Windows (Version 20.0) programı ile yapılmış olup ve istatistik analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 (p) olarak dikkate alınmıştır. II 30.günün sonunda Omnichroma grubu tüm kahve ve şarap solüsyonlarındaki örnekleri Ceram.x ve G.aenial gruplarından çok daha yüksek renk değişimine sahip olduğu saptanmıştır. Ceram.x ve G.aenial gruplarının kahve ve şarap solüsyonlarında bekletilmesi sonucunda renk değişimleri iki grup arasında anlamlı bulunmamıştır. Solüsyonlarda renklendirilmiş kompozitlerin tamir protokülünde kullanılan iki aşamalı self-etch adeziv sistem all-in-one universal sistemlere göre daha yüksek bağ dayanımına sahip olduğu gözlenmiştir. Renklendirme işlemi, tamir prosedürü uygulanan kompozit gruplarında bağlantı dayanımını anlamlı derecede düşürdüğü gözlenmiştir. Renklendirilmiş kompozit gruplarının tamirinde kullanılan all-in-one adeziv sistem ve self-etch iki aşamalı adeziv sistemlerin tamir hattı boyunca mikrosızıntı incelemelerinde fark tespit edilmemiştir. Sonuç olarak kullanılan kompozit rezin materyallerin sonuçları incelendiğinde renk uyumu ve mikrosızıntı bakımından Omnichroma kabul edilebilir değerler göstermiştir. Bu nedenle klinik olarak diğer estetik kompozit rezinlere alternatif bir seçenek olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this model, a new selection created with smart chrome technology can be designed with different colors, bond strength and other aesthetic designs of microleakages. In the study, three of them are smart composite material, Omnichroma (Tokuyama, Tokyo Japan), Ceram.x SphereTEC one (Dentsply Sirona, Erlangen, Germany), G-aenial anterior (GC Europe, Belgium) composite resin material was used. The composite is designed in such a way that it cannot be redesigned, with 2 sub-parts and 5 pieces for each piece, with dimensions of 2x2x13 mm. Base color (VITA, Easyshade Advance) measurements of the samples were made. Two different (coffee, wine) choices were kept for 30 days, and the day scores were used. Color sizes 1.,7.,14. and it will be on the 30th day. Different adhesives cut by bur 1mm from these colored samples; G-premio bond (GC Europe, Belgium), Prime&Bond (Dentsply Sirona, Erlangen, Germany), Universal bond (Tokuyama, Tokyo Japan) and AdheSE (Ivoclar Vivadent; Schaan, Liechtenstein) were repaired. In the second part of the study, it was prepared from these materials in the form of cuts and applied by adjusting the incisal from 2 mm, and the samples were combined with 0.5% basic fuxin and the samples were divided into 3 pieces in a micro-form for 24 hours in the oven when 0.5% basic fuxin was made. It will then be done over the line. not compared. The normality test of the numerics was checked with the Kolmogorov and Shapiro-Wilk test. Statistical analyzes were performed with the IBM SPSS Statistics for Windows (Version 20.0) program and the statistical significance level was taken into account as 0.05 (p). At the end of the 30th day, it is determined that all coffee and wine samples of the Omnichroma group have much higher colors than the Ceram.x G.aenial groups. There was no transition between the two groups in the color colors of the brown and kept in use of the Ceram.x and G.aenial groups. It has been observed that the two systems used in the repair of those colored in solutions have higher self-etch adhesive systems than the all-in-one universal systems. The tinting process is under eyed from the connection point in IV a repaired assembly. The set of all-in-one adhesive systems and self-etch two-system adhesive systems used in colored group repair are not noticed in microleakage investigations. As a result, Omnichroma is acceptable in terms of color matching and microleakage in the data in use. In addition to this, an alternative option to clinical aesthetic resins is preferred.