Sosyo kültürel boyutların çalışma yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi: Perakende sektöründen bir araştırma
Evaluation the effects of socio-cultural dimensions onquality of working life: A research in the retail industry
- Tez No: 648750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada sosyo-kültürel boyutların önemi gittikçe artan perakende sektöründeki çalışanların çalışma yaşam kalitesi üzerine olan etkisi incelenecektir. Globalleşme ile beraber, birçok firma farklı ülkelerde faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Firmaların global pazarda faaliyet göstermesinin ana sebebi ise büyüme ve daha fazla kar elde etmektir. Global pazarda faaliyet gösteren firmalar için, gittikleri pazarın kültürünü ve kültürel ögelerini anlamak önemli bir hale gelmiştir. Bu yüzden de kültürel ögeler araştırmacılar için önemli bir araştırma konusudur. Globalleşme ile beraber, artan rekabet dolayısı çalışanlar firmaların en önemli değerlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Kaliteli çalışanlara sahip olmak rekabetin arttığı bu süreçte firmalara sürdürülebilir büyüme ve karlılık sağlayacaktır. Çalışanların öneminin artması ile beraber, çalışma yaşam kalitesi kavramı da 1950'li yıllardan beri önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Kültürel boyutların çalışma yaşam kalitesine olan etkisinin ölçülmesi amacı ile konu ile ilgili yapılan araştırmaların bulgularına literatür taramasında yer verilmiştir. Bununla beraber, perakende sektöründe çalışmakta olan ve İstanbul ilinde ikamet eden 184 kişiye Yoo ve arkadaşları tarafından geliştirilen Hofstede'ın 7'li likert ölçeğine göre düzenlenmiş 12 soruluk sosyo- kültürel ölçeği ve Sirgy ve arkadaşları tarafından geliştirilen 7 likertli 16 soruluk iş yaşamı kalitesi ölçeği çerçevesinde geliştirilen anket uygulanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları kaynak taramasında elde edilen bulgular çerçevesinde tarafsız bir şekilde değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda kültürel boyutlar ve çalışma yaşam kalitesi arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir ancak bu ilişki çok anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study will examine the impact of socio-cultural dimensions on the quality of work life of employees in the retail industry. Along with the globalization, many companies continue to operate in different countries. The main reason for companies to operate in the global market is growth and making more profit. Companies that operates in the global market, understanding the importance of culture and cultural dimensions of the market in which they operate. Therefore, cultural dimensions are an important research topic for researchers. Through with development of globalization, employees have become one of the most important values of companies due to increased competition. Having qualitified employees will provide companies sustainable growth and profitability in competitive global market. Along with increasing importance qualified and satisfied employees, the concept of quality of work life has also became an important research topic since the 1950s. In order to measure the effect of cultural dimensions on quality of work life, the findings of the researches related to the subject are included in the literature review. Nevertheless, within the framework of Hofstede's 12-point socio-cultural dimension scale developed according to the 7-point Likert scale developed by Yoo and friends, and the 16-question quality of work life scale that was developed by Sirgy et al was implemented to participant who are working in one of the biggest corporate retail company in Istanbul. SPSS 22.0 program was used to analyze the findings. The findings of the research were evaluated objectively within the framework of the findings that was obtained in the literature review. As a result of the research, it has been determined that there is a relationship between cultural dimensions and quality of work life, but this relationship has not been found as very meaningful.